Van dan Hediyelik Ne Alınır?

Van dan Hediyelik Ne Alınır?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Van, doğallığını korumaya devam ettiği şehir hayatıyla, turistik alanlarıyla ve tarihi M.Ö. 7000’lere kadar varabilen kalıntılara ev sahipliği yapmasıyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Van Gölü’nün doğusunda yer alan Van’ı görmek isteyenler karayolu, demiryolu ve havayolu gibi tüm ulaşım yollarını kullanarak ulaşabilirler. Yöresel ürünleri ile de dikkat çeken şehirde mutlaka van’ın neleri meşhur bu konuda bir bilgi sahibi olarak alışverişe çıkmak gerekir.

Van Denince Ne Akla Gelir?

Van denildiğinde ilk akla gelen yer şüphesiz Van Gölü olmaktadır. Buranın yerlilerinin Van Denizi olarak isimlendirdiği göl uçsuz bucaksız görüntüsüyle eşsiz bir manzara vermektedir. Bunun dışında gölde bulunan Akdamar, Çarpanak ve Adır Adaları da keyifle vakit geçirilebilecek alanlardandır. Van’ın tarihi ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için de Van Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bunların dışında van’ın neleri meşhur diye sorulduğunda Van Kedisi’nden söz etmeden olmaz. Bir gözü mavi diğeri yeşil olan kediyi canlı gözlerle gören şanslı insanlardan biri olabilirsiniz. Van yöresel lezzetlerini de en doğal haliyle yapmaya devam eden bir şehirdir. Bu sebeple özellikle Van kahvaltısını yerinde deneyimlemek oldukça heyecanlı olacaktır.

Van’dan Hediye Olarak Ne Götürülür?

Van’ı ziyaret edip buradan kendine bir hatıra olması için ya da başka birine hediye etmek için hediyelik bir şeyler almayı düşünen kişiler için öncelikle turistik faaliyetlerin yaşandığı yerlerde bulunan hediyelik eşyalar tercih edilebilir. Üzerinde Van Kalesi’nin, Van Gölü’nün, Van kedisinin, Van peribacalarının resmi olan biblolar, magnetler alınabilir. Bunun dışında van’ın neleri meşhur sorusuna daha özgün hediyeler bulmak isteyenler bölgenin artık ismiyle özdeşleşmiş olan kilimlerinden alabilir. Dokumasıyla ve desenleriyle oldukça dikkat çekici olan bu kilimlerle Van havasını sevdiklerinize götürme fırsatına sahip olabilirsiniz. Kahvaltısıyla oldukça meşhur olan Van’dan uzun süre dayanıklı kalabilen otlu peyniri, çatak balını ve Van’ın cevizini de hediye olarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Van doğasını korumasıyla olduğu kadar aynı zamanda el sanatlarıyla da dikkat çeken bir yer olduğu için buradan hediye götürmek isteyenler gümüş işi pek çok kolyeyi, küpeyi, bilekliği ve benzeri aksesuar ürünlerini de hediyelik eşya olarak kullanabilirler. Gümüş işçiliği bakımından oldukça zengin bu takıları kadınlar için hediye olarak kullanabilirken aynı zamanda erkekler için de bileklik ve kemer ürünleri alınabilir. Hediye alınacak kişilere bağlı olarak Van’da çok farklı hediye çeşitlerini bir arada bulmak mümkün olmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir