Umreden alınabilecek hediyeler

Kutsal Topraklara Ziyaret

Dinimizde hac ve umre ziyaretleri büyük önem taşımakta olan ziyaretlerdendir. Müslümanların kutsal toprakları belli dönemlerde belli şekillerde ziyaret etmelerine hac ibadeti denilmektedir. Hac ibadetinin dışında kalan sürelerde yine kutsal toprakları ziyaret etme sürecine umre denilmektedir. Umre ziyaretleri hac ibadetine göre daha rahat yapılabilen ziyaretlerdir. Hac ibadeti için dünyanın her yerinden milyonlarca Müslüman belli alanlara gelmesi ile büyük bir kalabalık oluşurken umre ziyareti daha rahat ortamda yapılabilmektedir. Pek çok kişi hac ibadetini yaptıktan sonra mübarek toprakların güzelliği ile belli aralıklar ile umre ziyaretine gitmektedir.

Umreden Alınabilecek Hediyeler

Umre ziyaretini yapan kişiler, oralardan bazı hatıralar ya da oraları hatırlatacak bazı hediyeler almaktadırlar. Kültürümüzde hac ya da umre ziyaretinden dönen kişiler mutlaka ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretlere giden kişiler için farklı hediye seçenekleri hazırlanabilmektedir. Umreden alınabilecek hediyeler bu ziyaret için özel olarak düşünülmektedir. Bu konuda tercih edilen hediyeler sürekli olarak değişmektedir. Bu hediyelerin arasında en çok tercih edilenler kutsal toprakları temsil etmesi amacı ile hazırlanmakta olan hurma ve zemzemden oluşmaktadır. Bunlar hem gelen misafirlere ikram edilmekte hem de hediye edilmektedir.

Umre Dönüşü Hediye Seçenekleri

Umreden getirilecek hediyeler düşünüldüğünde ise özellikle son yıllarda hediye setleri tercih edilmektedir. Bu setler içerisinde farklı şeyler bulunabilmektedir. Hediye seti seçeneklerinde seccade, tespih ve esans gibi şeyler bulunmaktadır. Aslında bu hediyeler tek başların da sunulabilmektedir. Ancak özel kişiler için hazırlanmakta olan bu setler çok daha değerli ve önem verilen kişiler için sunulabilmektedir. Bunlara ek olarak bazı farklı şeyler eklenebilmektedir. Eklenebilecek şeyler arasında;

  • Takke
  • Zikirmatik
  • Misvak
  • Yüzük

seçenekleri bulunmaktadır. Umre dönüşü hediyeler düşünüldüğünde farklı seçeneklerde bulunmaktadır. Özellikle surelere göre ayrılmış şekilde ya da birkaç sure bir arada bulunan kitapçık şeklinde ayrılmış ya da bütün halindeki Kur’an-ı Kerimler tercih edilmektedir. Zemzem suyu ikram etmek isteyenler için özel olarak hazırlanmış olan gümüş zemzemler takımları en özel hediyeler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak kitaplık ya da masa üzerinde kullanmak üzere kutsal mekânların maketleri şeklinde yapılan hediyeliklerde en çok tercih edilen şeyler arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir