Türkmenistan’dan Hediyelik Ne Alınır?

Türkmenistan’dan Hediyelik Ne Alınır?

Türkmenistan oldukça eski kültüre sahip bir merkezdir. Ülke de birçok arkeolojik eser bulunur. Bundan 6 bin yıl önce Köpetdag eteğinde Ceyhun medeniyeti yerleşik hayata geçerek kendisini göstermiştir. Ceyhun medeniyetinden 15e yakın tarihi eser kalmıştır.

Türkmenistan Türk kültürünün merkezlerinden birisidir. Ülkede Türk kültürüne ait birçok esere rastlamak mümkündür. Türkmenistan’ın neyi meşhur diyenler birçok seçenekle karşılaşabilirler. Ülkenin bizimkine benzer damak tadı da vardır. Hediyelik eşya almak isterseniz ülkenin çarşı pazarları içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Türkmenistan’ın Tarihi Yerleri

Türkmenistan geçmişten beridir büyük bir kültür medeniyetidir. Eğer yolunuz bu ülkeye düşerse yabancılık çekmezsiniz. Çünkü Türk kültürünün esintilerine burada da tanık olabilirsiniz. Gezecek yer bakımından seçenekler fazladır. Ayrıca gezdikçe muhteşem lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz. 

  • Türkmenistan da gezilecek yerlerin başında Kunya- Urgenc gelir. Burası tarihi ve turistik bir yapıdır. 
  • Aşkabat şehrinin tamamı da görenleri büyüleyecek cinstendir. Tüm şehri gezerken çok eğleneceksiniz. 
  • Orta Asya’nın en büyük camisi olan ‘’Türkmenbaşı Ruhi Cami’’ ülkenin kutsal mekanlarındandır. 
  • Eski bir kale ve cami olan Abverd çok güzel bir atmosfere sahiptir. 

Genel olarak bu rota üzerinden bir gezi planı yaparak gezmeniz mümkündür. Türkmenistan’ın neyi meşhur diyenler buralara bakabilir.

Türkmenistan’ın Meşhur Yemekleri

Türk kültürünün en belirgin esintilerini Türkmenistan da görmek mümkündür. Yemek kültüründen geleneksel tüm özelliklerine kadar bunları görebiliriz. Türkmen mutfağı daha çok et ve sebze yemeklerine dayanır. Ayrıca pirinç tüketilmektedir. Zaten bilindiği üzere pilavları ile çok ünlüdürler. 

Türkmen mutfağında ekmek oldukça önemli bir besindir. Sütlü ekmek, yumurtalı ekmek ve Petir ekmeği en çok bilinenlerdendir. Daha birçok farklı ekmek çeşidi de vardır.

Türkmenler günde üç kere yemek yerler. Sabah kahvaltıları bizimkiyle aynıdır. Peynir, yumurta, reçel, tereyağı, bal, zeytin yerler. Bunların yanında da süt ya da çay tüketirler. Öğle yemeğinde ise salata, kızarmış ya da haşlanmış et, çorba yerler. Akşamları da hafif besinler alırlar. Ülkenin bölgelerinde mutfak alışkanlıkları farklılıklar gösterir. Mesela Hazar bölgesinde yaşayanlar et ve balık ürünlerinden yapılan besinleri tüketir. Aşkabat bölgesi ise bol et yemekleri pişirip yer.

Türkmenistan’ın neyi meşhur diyenler için koca bir yemek listesi yazmak mümkündür. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Türkmenistan ekmekleri çok ünlüdür. Pelir, yağlı ve külçe ekmekleri bunlardandır. Ayrıca etli, pirinçli ve sütlü ekmeklerde çok lezzetlidir.
  • Türkmen kebabı
  • Türkmen çorbası
  • Türkmen pilavı

Genel olarak bu lezzetleri sayabiliriz. Hepsinin damak adı ayrıdır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir