St. Petersburg Hediyelik Ne Alınır

St. Petersburg Hediyelik Ne Alınır?

Ülkemize yakın olması sayesinde Rusya pek çok anlamda bağımızın olduğu bir ülkedir. Ticari, ekonomik ve sosyal anlamda bu bağlar hem tarihimizde iyi iken günümüzde de sürekli olarak gelişmektedir. Rusya özellikle gezi ve turistik amaçlı olarak en çok ziyaret edilen ülkelerin arasında yer almaktadır. Çok geniş bir ülke olması sebebi ile St. Petersburg alışveriş merkezleri ve benzeri pek çok güzel yere ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Rusya içerisinde pek çok güzel şehir ve bu güzel şehirler içerisinde de pek çok gezilecek güzel yer bulunmaktadır.

St. Petersburg Gezilecek Yerler

Rusya için St. Petersburg şehrinin ayrı bir anlamı vardır. Ruslar için tarihi alanda çok büyük öneme sahip olan Çar anlayışı içerisinde St. Petersburg önem verilen bir şehirdir. İçerisinde pek çok tarihi eser ve yapı bulunurken bunlar arasında en önemlisi olarak Rus Çarının Kışlık Sarayı olmaktadır. Avrupa’nın en büyük dördüncü şehri olan St. Petersburg’un içerisinden Neva Nehri geçmekte ve bu nehir etrafında onlarca tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında Aziz Isaak Katedrali, Mariinski Sarayı, Çarlık Sarayı, Ermitaj Müzesi gibi pek çok gezilip görülebilecek eser bulunmaktadır. St. Petersburg alışveriş merkezleri de yine bu nehir etrafında bulunmaktadır. 

St. Petersburg Gezileri

Rusya’yı gezmek isteyen kişiler için St. Petersburg mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. St. Petersburg içerisinde gezilecek ve görülecek onlarca tarihi ve doğal alan misafirlerini beklemektedir. St. Petersburg alışveriş merkezleri içerisinde gezen kişiler için kendilerine hatıra, arkadaşlarına da hediye olması için pek çok farklı şey alabilirler. Rusya için sembol haline gelmiş olan hediyelerden birisi matruşkadır. Matruşka iç içe geçmiş üçten on beşe kadar bebekten oluşan bir settir. Ruslar için çift sayılar uğursuz sayıldığı için mutlaka tek sayılar halinde üretilmektedir. Hediye olarak alınabilecek bir diğer yöresel şey ise faberge yumurtalarıdır. Bu yumurtaların asıl hali altından işlemeli olarak üretilmektedir. Çok pahalı ve özel olan bu yumurtaların hediyelik seçenekleri de üretilmektedir. Faberge yumurtalarının üzerinde işlemeler ve değerli taşlar bulunmakta olup kolye ucundan daha büyük hediyelere kadar seçenekler mevcuttur. Diğer bir hediye seçeneği olarak Lomonsof porselenleri bulunmaktadır. Bu porselenler tamamen el yapımı olarak üretilmekte olan çok özel hediyelerdir. St. Petersburg içerisinde birkaç köyde bulunan sanatkârlar tarafından yapılan paleh kutuları da güzel hediyeler arasında yer alır. Bu hediye seçeneği küçük objeler üzerine resim yapılarak oluşturulmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir