Sivas’tan Hediyelik Ne Alınır

Sivas’tan Hediyelik Ne Alınır

Sivas ülkemizin iç Anadolu bölgesinde yer alan oldukça büyük ve nüfus yoğunluğu bakımından kalabalık sayılabilecek bir şehrimizdir. İç Anadolu bölgesinin doğu kesiminde yer alan Sivas ili geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sayede il sınırları içerisinde bu medeniyetlerin etkilerini görmek mümkündür. Ayrıca Sivas ili tarihi ticaret yollarının en büyüklerinden bir tanesi olan ipek yolu rotasının kesişim noktasında bulunmaktadır. Tarihte oldukça büyük bir yere sahip olan ünlü kral yolu da Sivas ili içerisinden geçmektedir. Tüm bu tarihi zenginlikleri sayesinde Sivas ili turistler için oldukça büyük bir ilgi odağı olmayı başarabilmektedir. Tarih kokan şehirde Sivas’ın neyi meşhur sorusunun en sık cevabı ise şüphesiz tarihi yerleri olarak söylenilmektedir.

Tarihi Yerleri Ve Yemekleri İle Sivas’ın Neyi Meşhur

Sivas geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın da getirmiş olduğu bir özellik olarak birçok kültürün etkisinde kalmış ve gelişimini bu kültürlerin etkisinde şekillendirmeyi başarmış nadir illerimiz arasından bir tanesidir. Kültür etkileşimleri sayesinde oldukça zengin bir tarihi mimariye ve yemek kültürüne sahip olan il içerisinde Sivas’ın neyi meşhur sorusunun neredeyse sayısız cevabı mevcuttur. Sivas ili içerisinde akla gelen ilk motif şüphesiz çifte minareli medresedir. Sivas il merkezinde bulunan bu medrese 1271 inşa edilen medrese günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Oldukça eski bir tarihe sebep olması sayesinde ise turistlerin ilk odak noktası bu medrese olmaktadır. Sivas ilinin diğer meşhur olan ürünleri ise Hafik gölü, çereli pilav, ekşili köfte ve baklava böreği olarak sıralanabilir.

Sivas Ziyaretinde Hediye Almak İçin Sivas’ın Neyi Meşhur Sorusu

Sivas’ın neyi meşhur sorusu özellikle Sivas’a ilk defa turistik ziyaret gerçekleştirecek olan bireyler tarafından, dönüşte alınacak hediyelere yönelik bir fikir oluşturabilmek adına sıkça sorulan bir sorudur. Sivas ziyaretinden dönüşte alınabilecek hediyeler listesi oldukça uzun bir liste olacaktır. Ancak bu liste içerisinde kesinlikle yer alması gereken bir ürün var ise oda Sivas bıçaklarıdır. Başka hiçbir ilde bulamayacağınız bu bıçaklardan Sivas dönüşünüzde kesinlikle almanız tavsiye edilmektedir. Sivas ili gümüş ve işçilik alanında oldukça gelişmiş bir ildir. Bu sebep ile tamamen el işçiliği gümüş işlemeli hediyelikler de Sivas yolculuğunuzun dönüşünde tercih edebileceğiniz hediyeler arasındadır. Yine dokumacılık alanında oldukça yetenekli bireyleri barındıran Sivas iline yapılacak turistik gezi sırasında tamamen el işçiliği olan dokuma kilimlere de bakmayı unutmayınız.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir