Sinop’tan Hediyelik Ne Alınır

Sinop’tan Hediyelik Ne Alınır?

Karadeniz’in en güzel sahil kentlerinden birisi olan Sinop denize doğru uzanmakta olan burnu ile beraber muhteşem bir tabiata ev sahipliği yapmaktadır. Milattan önceye kadar uzanmakta olan Sinop tarihi mitolojik dönemlere ayna tutmaktadır. İsmini mitolojik dönemdeki tanrılardan almakta olan Sinop tam bir deniz kenti olarak dikkat çekmektedir. Balıkçılığın ön planda olduğu Sinop’taki temiz hava tatilciler için kenti uğrak yeri haline getirmektedir.

Sinop’un Neyi Meşhur?

Sinop doğal dokusu ile birlikte Karadeniz Bölgesi’nin en dikkat çekici yerlerinden birisidir. Sinop’un neyi meşhur diye sorulduğunda akla ilk gelen unsur Hamsilos Koyu olmaktadır. Hamsilos Koyu muhteşem görünümü ile beraber coğrafi özelliği ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca sahilde bulunan Sinop Kalesi de oldukça meşhurdur. Sinop tarihi cezaevi de Sabahattin Ali gibi pek çok ünlünün yatıp burada şiirler yazmış olduğu önemli bir tarihi mekân olarak bugün müze görevi üstlenmektedir. Kentte bulunan İnaltı Mağarası ve ilçelerde yer alan şelaleler tabii dokuyu bütünlemektedir.

Sinop’tan Hangi Hediyelik Eşyalar Alınabilir?

Özellikle bahar ve yaz döneminde dolup taşmakta olan Sinop yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Güzel bir Sinop gezisinden sonra dönüş sırasında hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız Sinop’un hediyelik eşyaları için aşağıdaki tercihlere göz atabilirsiniz.

  • Bir      sahil kasabası olan Sinop limanları ve tekneleriyle meşhurdur. Özellikle kalenin      çevresinde ve liman bölgesinde yer alan hediyelik eşya dükkânlarında el işçiliği      ile üretilmekte olan tekne modelleri bulunmaktadır. Tamamen doğal      ağaçlardan ve doğal unsurlardan üretilen tekne maketlerinde çok büyük      ebatlardaki maketler de yer alabilmektedir. Bundan dolayı Sinop’un hediyelik eşyaları      arasında tekne modelleri ilk sırada bulunmaktadır.
  • Dünyaca      ünlü filozof Diyojen Sinop’ta yaşamıştır. Bu sebeple Diyojen’in figüre      edildi pek çok hediyelik eşya satın alınabilmektedir. Diyojen’in meşhur      elbisesi ile beraber sokakta el feneri ile dolaşmasını resmeden biblolar      veya tablolar güzel bir hediyelik eşyaya dönüştürülebilir. Ayrıca      Diyojen’in içinde yaşadığı fıçı ve tarihçiler tarafından da çok iyi      bilinen tası yine küçük heykelcikler şeklinde satılmaktadır.
  • Sinop’ta      yer alan tarihi cezaevi pek çok şair ve yazarın da yattığı yer olduğundan      dolayı cezaevinin bu yönüne vurgu yapan çeşitli defterler ve ajandalar      bulunmaktadır.
  • Sinop’un hediyelik eşyaları      arasında el üretimi olan bıçaklarla beraber Ayvancık keteni de      bulunmaktadır. Üretilmekte olan bıçaklardaki kabza kısmında ince işçilik      dikkat çekmektedir. Bununla beraber pek çok el sanatı ve yöresel ürün de butik      mağazalarda hediyelik eşya olarak satılmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir