Selanik’ten Hediyelik Ne Alınır

Selanik’ten Hediyelik Ne Alınır?

Mazisi milattan önce Helenistik döneme kadar gitmekte olan Selanik Yunanistan’ın en büyük ikinci kentidir. Atatürk’ün de doğum yeri olan kent 1387 yılından itibaren Osmanlı egemenliğine girerek Balkan savaşlarına kadar bizim toprağımız olarak bulunmuştur. Tarihi ve doğal dokusu ile dikkat çekmekte olan kentte pek çok tarihi eser yer almaktadır. Yunan kültürünün derinlemesine hissedildiği Selanik gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir. Özellikle Aristoteles Meydanı ve Beyaz Kule son derece önemlidir.

Kavala’nın Neyi Ünlüdür?

Yunanistan’ın en önemli kentlerinden birisi olan Kavala tam bir sahil kasabasıdır. Oldukça güzel olan Kavala’nın kumsalları ve muhteşem manzarası meşhurdur. Kavala’ da gezilebilecek yerler oldukça geniş olduğundan dolayı özellikle antik kaleler, surlar ve müzeler ile donatılmış olan kent tarih tutkunları için uğrak yeridir. İsmini Mısır valisi Mehmet Ali Paşaya veren kent taze balıkları ile ve balık restoranları ile turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Kavala’ da yer alan Osmanlı eserleri arasında bulunan İmaret yapısı ile ve dokusu ile dikkat çekmektedir. 18 kubbeli olan yapı İstanbul’daki eserleri anımsatmakta ve günümüzde külliye formatında bir otel olarak hizmet vermektedir.

Kavala’dan Alabileceğiniz Hediyeler Nelerdir?

Tabiatıyla ve tarihi ile görenleri büyüleyen Kavala’da alınabilecek pek çok hediyelik eşya bulunmaktadır.

  • Kavala’dan ne alınır diye düşünüyorsanız      akla gelen ilk şey Kavala’nın en meşhur olan ürünüdür. Kavala kurabiyesi      oldukça meşhurdur ve enfes tadıyla birçok kişinin de beğenisini      kazanmaktadır. Kavala’da yer alan pastanelerde günlük taze olarak üretilen      kavala kurabiyesi son derece lezzetlidir. Çeşitli meyvelerden üretilen      kurabiye güzel bir paket ile beraber sunulmaktadır.
  • Eğer      yolunuz Kavala’ya düşmüş ve Kavala’dan      ne alınır diye düşünüyorsanız 2. tercihiniz yöreden derlenmiş olan      zeytinyağı olabilir. Yunanistan’ın enfes zeytin ağaçlarından toplanarak      doğal yollarla üretilen zeytinyağı çok güzel şişelerde paketlenerek      sunulmaktadır. Sofraların başköşesinde bulunan zeytinyağı lezzetiyle ve      kokusuyla büyük bir beğeni kazanmaktadır. 
  • Bir      sahil kenti olan Kavala’da Kavala’nın yerel teknelerinin görünümünde üretilen      çok güzel el işçiliği ürünler bulunmaktadır. Butik hediye dükkânlarına      uğradığınızda birbirinden farklı modellerde ve renklerde üretilmiş olan      tekneler hediye olarak alınarak vitrin veya çeşitli raf sistemlerine      konulabilir.
  • Kavala’dan ne alınır sorusuna verilebilecek      farklı bir cevap da Kavala’nın doğal dokusunu ve tarihi evlerinin      resmedilmiş olduğu tablolar ve üç boyutlu olan hediyelik eşyalardır. Bazıları      gece lambası şeklinde üretilen bu eşyalarda Kavala’nın sahilden görünen kale      ve doğal evleri ile oluşturduğu doğal doku çok güzel resmedilmektedir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir