Saraybosna’dan Hediyelik Ne Alınır

Saraybosna’dan Hediyelik Ne Alınır?

Doğu Avrupa’da yer alan Saraybosna geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanmakta olan tarihi bir kenttir. 15. yüzyılda Osmanlı denetimine geçmiş olan Saraybosna dört asır Osmanlı yönetiminde müstesna bir kent olarak hizmet vermiştir. Gerek tarihi dokusuyla gerekse tabii güzellikleri ile beraber görenleri büyülemekte olan Saraybosna otantik bir kent olarak dikkat çekmektedir. Bu sebeple her yıl yerli yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. 1990’lı yıllarda meydana gelen savaşla beraber Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Saraybosna Neyi İle Meşhurdur?

Saraybosna gezisinde görmeniz gereken ilk yapı adeta kent ile özdeşleşmiş olan Mostar Köprüsüdür. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayrettin tarafından yapılmış olan Mostar Köprüsü UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Ayrıca Saraybosna gezisi sırasında pek çok tarihi yapının yanı sıra 1990’da yaşanan sıkıntıları anlatmakta olan Yaşam Tüneli ve geçmişin izlerini Taşıyan Milli Kütüphane ziyaret edilmelidir. Saraybosna’nın özellikle mutfağı son derece meşhurdur. Osmanlı esintileri hissedilen Saraybosna mutfağında et yemekleri başköşede bulunmaktadır. Saraybosna’da bulunan restoranlar günümüzde klasik Bosna mutfağını lezzetli bir şekilde sunmaktadır.

Saraybosna’dan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar?

Geçmişinde dört Asır bir Osmanlı kenti olan Saraybosna hediyelik eşyalar bakımından da Osmanlı esintilerini hissettirmektedir. Eğer Saraybosna ucuz mu diye merak ediyorsanız son derece ekonomik fiyatlara pek çok hediye alabilirsiniz.

  • Saraybosna      el işlemesi bakır ürünler ile meşhur olan bir kenttir. Kentin içindeki pek      çok bakırcı tarafından el ile imal edilen bakır şekerlikler, sürahiler,      tepsiler ve setler oldukça beğenilmektedir. Renkli bir şekilde işlenen      bakırlar muhteşem hediyelik eşya olarak düşünülebilir.
  • Saraybosna      hediyelik eşya alternatifleri arasında gümüş işçiliği önemli bir yerde      bulunmaktadır. Gümüş kolyeler, küpeler, bardaklar yapılmaktadır. Saraybosna ucuz mu sorusu konseptinde      değerlendirilebilecek olan ekonomik gümüş hediyelikler Premium      tasarımlarıyla dikkat çekmektedir.
  • İnci      mercan işçiliğinin de oldukça yaygın olduğu Saraybosna’da mercandan      yapılan hediyelikler oldukça dikkat çekicidir. Saraybosna’da bulunan inci      mercan dükkânları Saraybosna ucuz mu      sorusunun pahalı kısmında yer almaktadır. Ancak ortaya çıkan eserlerin      kalitesi ve görselliği beğeni kazanmaktadır.
  • Saraybosna’da      alabilecek olduğunuz en uygun hediyelikler arasında kahve setleri yer      almaktadır. Saraybosna’ya mahsus olan iri taneli kahveler çok güzel      paketlenerek küçük setler haline dönüştürülmektedir. Setin içerisinde      bakır cezve, şekerlik gibi diğer unsurlar da bulunmaktadır.
  • Saraybosna’da      alınabilecek en sıra dışı hediyeler arasında kuru et bulunmaktadır. Geçmişten      beri baharatlı ve sarımsaklı bir şekilde kurutulan etler güzel      paketlenerek hediyelik eşyaya dönüştürülmektedir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir