Şanlıurfa’dan Hediyelik Ne Alınır?

Şanlıurfa’dan Hediyelik Ne Alınır?

Şanlıurfa, ülkemizdeki en eski şehirlerden birisidir. 1984 yılına kadar resmi kayıtlara Urfa olarak geçen şehir bu yıl, “Şanlı” unvanını almış ve Şanlıurfa olmuştur. Fakat halk arasında her iki ismin de kullanıldığı görülür. “Peygamberler şehri” olarak da anılan Urfa kültürel mirasın zengin olduğu bir ilimizdir. Yüzlerce tarihi ve doğal yapısı ile tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Urfa’ya gidenler manevi ve tarihi dokunun içinde bir yolculuğa çıkmakta, birbirinden zengin Urfa hediyelik eşyalar ile evlerine dönmektedirler.

Urfa’nın Meşhur Yemekleri ve Hediyelikleri

Urfa denince akla Balıklı Göl gelir. Sıra geceleri gelir. Birbirinden zengin yemekler gelir. Şehir, Güneydoğu Anadolu bölgesinin lezzet haritasını tek başına üzerinde taşıyan bir yerdir. Bu yüzden Şanlıurfa’ya yolu düşenlerin en çok ilgisini çekenlerden birisi yemeklerdir. Bunun yanında Urfa hediyelik eşyalar konusunda da oldukça zengin bir şehirdir.

Şanlıurfa’ya Has Hediyelik Çeşitleri

  • Bakır eşyalar; Urfa çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda bakır eşyaya rastlanmaktadır. Bu da bakırın Urfa kültüründe köklü bir geçmişi olduğunu göstermektedir. Bugün dahi hala devam etmekte olan bu gelenek her çeşit bakır ürünün Urfalı bakırcılarda mevcut olmasını sağlıyor. Cezveler, bakraçlar, tepsiler ve daha birçok ürün yapılmaktadır. Bir sanat harikasına dönüşmüş bu ürünler ile evlerinizi şenlendirebilirsiniz.
  • Ahşap eşyalar; ahşap oyma ustaları tarafından yapılmış pek çok ahşap eşya başka hiçbir yerde bulamayacağınız niteliktedir. Doğal ahşabın el emeği ile işlenmesi sonucu çok değişik ürünler ortaya çıkmaktadır.
  • Dokuma ürünleri; Urfa’da cülhacılık adı verilen dokumacılık çok eski bir gelenektir. Pamuk ipliğinin eğirilmesiyle elde edilen iplerle çok sağlam kumaşlar elde edilir. Cülha tezgahlarında el emeğiyle imal edilen ürünler güzellikleriyle göz kamaştırır. 
  • Taş süslemeleri;
  • Kırmızı pul biber; sadece ülkemizde değil bütün dünyada nam salmıştır. Hatta Urfa biberi, isot olarak da adlandırılır. Kahvaltıda dahi acı biber yedikleri söylenen Urfalıların bu baharatını Urfa’ya gelmişken yerinden almadan dönmek olmaz elbette ve sofralarınızı şenlendirmek için iyi bir tercih olabilir.
  • Poşu; Urfa’da hem kadınların hem de erkeklerin taktığı bir eşyadır. Aksesuardan öte yöresel bir kimlik haline gelmiştir. Hemen her renkte bulunabilir. O yüzden Urfa hediyelik eşyalar arasında seçilecek iyi bir tercih olabilir.
  • Kürk; hayvan derilerinin işenmesiyle giysi haline getirilen kürkler Urfa’da oldukça yaygındır. Kürk ustalarının ellerinden çıkan kürk kıyafetlerde çeşit, model zenginliği her zevke hitap etmektedir. Ayrıca kıyafet dışında birçok farklı ürün de kürklerden üretilebilmektedir. Örneğin güzel bir çanta zarif bir hediye olabilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir