Safranbolu’dan Hediyelik Ne Alınır

Safranbolu’dan Hediyelik Ne Alınır?

Karabük’ün dillere destan güzelliğiyle dikkat çeken ilçesi Safranbolu her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. Mazisi 13. yüzyıla kadar gitmekte olan Safranbolu doğu batı ticaret yolunun üstünde olduğundan dolayı Osmanlı zamanında büyük bir gelişme göstermiştir. Bu dönemde inşa edilen evler ile beraber günümüzde son derece dikkat çekici olan Safranbolu bulunduğu coğrafyada merkezi bir nokta da yer almaktadır.

Tarihi Safranbolu Evleri Mutlaka Görülmeli

Eğer doğal bir coğrafyada tatil yapma planı yapıyorsanız mutlaka Safranbolu’ya uğramalısınız. Safranbolu’da konaklayacağınız otellerin tamamı doğal Safranbolu evlerinden oluşturulmaktadır. Safranbolu’nun neyi meşhur sorusunun ilk cevabı her zaman Safranbolu evleri olmaktadır. UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış olan evler günümüzde çeşitli restorasyon çalışmaları ile beraber doğal görünümünü muhafaza etmektedir. Evlerin konuşlandırılmış olduğu tepelerdeki hafif eğim ile beraber yeşil doku dikkat çekmektedir. Safranbolu evlerinin olduğu sokaklar oldukça şirin olduğundan dolayı hala Osmanlı zarafetini sonuna kadar yansıtmaktadır. Genellikle iki veya üç katlı olarak tasarlanmış olan evlerde ahşap işlemeleri de dikkat çekmektedir. Ayrıca Safranbolu Tokatlı kanyonu da oldukça meşhurdur. Rafting yapma gibi pek çok imkânın bulunduğu kanyonda doğal yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Safranbolu’dan Ne Alınabilir?

Arka planında tarihi yapı bulunan Safranbolu’da alınacak olan hediyelik eşyalarda da bu tarihi doku kendini hissettirmektedir. 

  • Safranbolu      gezisi yaptıktan sonra dönüş sırasında Safranbolu hediyelik eşyalar arasında Safranbolu evinin      işlenmiş olduğu pek çok ürün ilk sırada yer alacaktır. Özellikle      Safranbolu evlerinden üretilmekte olan lambalar ülkemizin pek çok evinde      bulunmaktadır. 
  • Ayrıca      Safranbolu evlerinin işlenmiş olduğu çeşitli çeşitli bezler ve örtüler de      oldukça meşhurdur. Yörenin doğal dokusunu yansıtmakta olan bu örtülerde      Safranbolu evleri figüre edilmektedir. Özellikle el havlularında ince bir      işçiliğin devreye girdiği ürünler otantik bir hediye olmaktadır.  
  • Safranbolu hediyelik eşyalar      bakımından farklı alternatifler de sunmaktadır. Yöresel el ürünleri      bakımından zengin olan Safranbolu’da pek çok el işçiliği ile üretilen hediyelik      eşyaya sahip olabilirsiniz.
  • İlçeye      ismini veren Safran otunun yetiştirildiği Safranbolu’da safranla üretilmiş      olan pek çok gıda türlü de bulunmaktadır. Son derece değerli ve pahalı bir      gıda türü olan safran hem kokusuyla hem de görünümüyle oldukça güzel      durmaktadır. Safranın hediyelik olarak paketlendiği küçük kutucuklar      oldukça zarif olmaktadır.
  • Mutlaka      Safranbolu’nun dillere destan lezzetli olan lokumuna da Safranbolu hediyelik eşyalar      arasında yer vermelisiniz. Oldukça özenle üretilmekte olan lokum alışılmışın      dışında farklı bir aromayı bünyesinde bulundurmaktadır. Güzel bir şekilde      sunumunun ve paketlenmesinin yapıldığı lokumlarda renk alternatifi de      geniş tutulmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir