Rize’den Hediyelik Ne Alınır?

Rize’den Hediyelik Ne Alınır?

Rize, Karadeniz’in Laz kültürü adıyla bilinen özel kültürünün ön plana çıktığı ve en yoğun şekilde yaşandığı kentlerden biridir. Karadeniz ikliminin ve halk yapısının net bir şekilde sergilendiği Rize şehrinde hem mutfak noktasında hem giyim noktasında hem de sanat noktasında bu etkileri görmeniz mümkündür. Öyle ki bu Karadeniz etkisi Rize hediyelik eşyalar konusunda daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kentin yeşil ve doğal yapısı sayesinde ülkemiz genelinde yayla ve doğa turizminde fazla tercih edilmesi gibi dünya genelinde de birçok kişi tarafından bu bölge doğa sporları ve kamp noktasında tercih edilmektedir.

Rize Neyi İle Meşhur Ve Neyi İle Bilinir?

Rize, Karadeniz Bölgesi’nin ön plana çıkan lezzetli mutfak kültürü ve doğal yapılarıyla yayla kültürünün ön plana çıktığı bir şehirdir. Türkiye genelinde ve Avrupa genelinde bu kadar meşhur ve bilinen bir konuma getiren yaylalar, sağladıkları doğa işlevi ve spor imkanları ile birlikte farklı bitki örtüleri sayesinde de bilinmektedir. Gıda kültürü noktasında Rize’ye has bir şekilde Anzer balı, mısır ekmeği ve meşhur Rize çayı dünyanın en meşhur öğeleri arasında yer almaktadır. Özel bir şekilde Rize hediyelik eşyalar noktasında Rize’nin meşhur kültürel öğeleri arasında da el yapımı kemençeler yer almaktadır.

Güzel Bir Tatil Sonrasında Alınacak Rize Hediyelik Eşyalar

Türkiye’de Karadeniz toplumunun keyifli ve sağlıklı yaşamına şahit olabilmek ve bu kültür içerisinde belirli bir süre sağlıklı vakit geçirebilmek için tercih edilecek en güzel illerden birisi Rize’dir. Kentin sunmuş olduğu doğal güzellikler bir yana kentin meşhur hediyelik eşyaları da gerçekleştirdiğiniz tatiller sonrasında sevdikleriniz, dostlarınız ve kendiniz için özel olarak almak isteyeceğiniz eşyalar arasında yer alacaktır. Özellikle yakın dostlarınız ve mutlak bir şekilde evde kullanmak için Rize hediyelik eşyalar satın alırken ilk tercihiniz dünyaca meşhur ve lezzet noktasında vazgeçilmez Rize çayı olmalıdır. Bunun gibi diğer seçenekler arasında;

  • Özel bir şekilde örülmüş olan Rize bezi, Rize eşarpları ve masa örtüleri tercih edilebilir.
  • Sizin için ve özel yakınlarınız için Hemşin çorabı satın alabilir ve onlara iğne oyaları hediye edebilirsiniz.
  • Hasır iskemleler ile bahçelerinizde ve teraslarınızda güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz.
  • Süs eşyaları için bakır üretimler, maket taka ürünleri ve şimşir kaşıklar gibi birçok farklı tercih yapabilirsiniz.

Ayrıca Rize şehri size müzik ve sanat noktasında da hem kemençe hem de özel albümler ile farklı bir kültür sunacaktır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir