Nevşehir’den Hediyelik Ne Alınır?

Nevşehir’den Hediyelik Ne Alınır?

Nevşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehir olarak tarihi noktada Türkiye açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Ortaçağ’a kadar dayanan tarihi ile birlikte birçok farklı yapıyla kültürel bir özelliği bulunan Nevşehir, özellikle Kapadokya bölgesinde dünyanın en önemli turistik özelliklerinden birini taşımaktadır. Kapadokya, Nevşehir’in hem tarihi anlamda hem de turistik anlamda çok özel bir bölgesini oluşturmaktadır. Paleolitik dönemde büyük bir şehir haline getirilmiş olan Kapadokya, günümüzde Peri Bacaları adıyla bilinmekle birlikte hem geniş kapsamlı bir Kapadokya’dan alınacak hediyeler listesi sunarken hem de dünya mirası listesinde yer alan önemli bir yapıdır.

Nevşehir Ve Dünyaca Ünlü Kapadokya

Eğer mutlak bir soru olarak Nevşehir’in neyi meşhur diye sorulacak olursa söylenebilecek ilk şey Ürgüp, Göreme, Kapadokya ve Peri Bacaları gibi örnekler olacaktır. Kapadokya, Dünya Mirası Listesi’nde yer alarak özellikle Peri Bacaları ve Göreme Tarihi Milli Parkı ile birlikte muhteşem bir tatil ve turizm imkanı tanımaktadır. Göreme Milli Parkı insan yapısı ile oluşturulmuş ve elle oyulmuş birçok yapısı ile birlikte merak edilirken Peri Bacaları Kapadokya’nın en önemli yapılarını oluşturan ve birçok farklı şekil içeren ilginç bir oluşumdur. Bu kapsamda Kapadokya’dan alınacak hediyeler arasında bölgenin yöresel bir şekilde hediyelik eşyaları arasında yer alan bebekler ve minyatür Peri Bacaları gibi örnekler gösterilebilir.

Kapadokya’nın Size Sunduğu Hediyelik Eşyalar

Kapadokya, Türkiye’nin turizm anlamında en geniş kapsamlı ve en değerli bölgelerinden biri olarak bu bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler içinde Kapadokya’dan alınacak hediyeler noktasında çok geniş imkanlar tanımaktadır. Bambaşka bir güzelliğe ve görsel zenginliğe sahip olan Kapadokya’da alışveriş gerçekleştirirken;

  • Evleriniz ve aileniz için Yörük motifleri ile işlenmiş olan ve el emeği olarak ortaya çıkarılan halı ve kilimleri tercih edebilirsiniz.
  • Dünyanın en eski çömlek yapım mekanlarından biri olan Avanos’un en önemli öğeleri arasında yer alan çanak ve çömlekleri tercih edebilirsiniz.
  • Nevşehir’in en lezzetli öğelerinden biri olan ve süt ile kavrulmuş kabak çekirdeği alabilirsiniz.
  • Kapadokya tarihinin en önemli ürünlerinden biri olan ve günümüzde hala üretilen beyaz şarapları tercih edebilirsiniz.
  • Değerli taş anlamında oniks taşlarını satın alabilir ve Kapadokya hediyelik eşya mağazalarında onlarca farklı ürün satın alabilirsiniz.

Böyle geniş bir listenin yanında özel olarak Kapadokya’da Peri Bacalarının dekoratif biblolarını ve bölgeye özel birçok kültürel öğeyi satın alabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir