Mor Rengin Anlamı

Mor Rengin Anlamı

Mor rengin anlamı; hayal gücü ve maneviyat ile ilgilidir. Hayal gücünü harekete geçirir ve yüksek ideallere ilham verir. Bu, daha derin düşüncelerimizle bağlantı kurmamıza olanak tanıyan bir renktir.

Mor rengi yalnızca kırmızı ile mavinin bir karışımından ortaya çıkmaktadır ve bu şekilde gökkuşağında dahi yerini almaktadır. Mor rengi, görünür spektrumda en yüksek titreşime sahiptir.

Mor rengi iki rengin karışımından ortaya çıkmaktadır. Bu renklerde maneviyat ve mavinin bütünlüğü ile kırmızı enerjiyi  ve gücü temsil eder.  Bu, bedensel ve ruhsal enerjilerimiz arasında bir denge kuran beden ve ruhun birleşimidir.

Mor rengi bilincimizi genişletir, bizi daha yüksek bir bilince bağlar. Bu nedenle ruhun dönüşümü ile ilişkilendirilir ve dünyanın filozofları genellikle ondan etkilenirler.

Renklerin anlamı olarak mor;  geleceği, hayal gücü ve düşleri temsil ederken, aynı zamanda duyguları sakinleştirir yatıştırırlar. Aynı zamanda  ilham vererek ruhsal yeteneği  ve manevi aydınlanmayı  geliştirirler.

Bir renk psikolojisi açısından bakıldığında mor renk; zihinsel denge ve istikrar, zihin barışı, ruhsal ve fiziksel dünyalar arasında, düşünce ve etkinlik arasında bir bağ oluşturarak zihin ve duyguların uyumunu teşvik eder. Mor ve pembe meditasyon uygulamalarını destekleyen renklerdir.

Mor renk,  üretmek için çabalamayı teşvik eder ve yaratıcı gayretleri ile ilham ve özgünlük arar. Kalabalık olmayı değil, benzersiz, bireysel ve bağımsız olmayı seviyor. Sanatçılar, müzisyenler, yazarlar, şairler ve medyumların tümü mor renginden ilham alıyor.

Mor rengi insani yardımın rengidir ve başkalarına iyi şeyler yapmak için daha iyi bir karar vermeye çabalar.Mor rengi, özellikle lüks, zenginlik, soyluluk ve asaletle ilişkilidir.Mor rengi  gücü temsil eder. Saygı gerektiren zenginliği ve kalitesi vardır. Mor, iddialı ve kendinden emin, liderdir.

Mor renginin fazlası depresyonu tetikleyebilir  veya ağırlaştırabilir. Bu nedenle, depresif durumlara karşı savunmasız olanlar tarafından son derece dikkatli ve az miktarda kullanılması gereken tek renktir.

Mor rengin pozitif ve negatif özellikleri nelerdir?

Mor renk olumlu hisler olarak şu anlamları içermektedir:  üretken, ruhsal ve sezgisel güçleri yüksek olan, insancıl, barışçıl, sıradışı, gizemli ve özverili.

Mor renginin negatif anlamları: kibirli, alaycı, ilgisiz,  kendini beğenmiş, mantıksız ve hileci.

Mor Rengin Psikolojik Anlamları

İlham: Orijinal ve ses fikirleri menekşe ile oluşturulur – beyin fırtınası oturumlarında ilham ararken kullanın.

Hayal: mor rengi, yaratıcılığa zekâya ilham verir – aynı zamanda rüya görmeye yardımcı olur.

Bireysellik: Mor, alışılmamış, bireysel ve orijinaldir. Başkalarını kopyalamaktan nefret eder ve kendi gibi olmayı seviyor.

Maneviyat: Mor rengi, dua ve meditasyon sırasında  yardımcı olur ve böylece daha derin bilinçaltı düşüncelerimizle iletişim kurmamıza yardımcı olur. 

Mor Rengin Etkileri

Empati: Şefkat ve insan sevgisi mor rengin pozitif etkileridir.

Kontrollü duygu: Mor kırmızı gibi tutkulu, ancak yalnızca gizli olarak göstermeyi tercih eder.

Saygın ve seçkin: Mor rengin koyu renk tonları özellikle yalnızca zenginlerin kullanımına açık olan bir renktir.

Haysiyet: Mor, genellikle başkalarına cazip gelen haysiyetin sessiz mütevazi bir biçimini yansıtıyor.

Alaycı: Mor rengin en olumsuz yanlarından birisi.

Kültürlere Göre Mor Rengin Anlamları

Batı Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • imtiyaz
 • tinsellik
 • servet ve şöhret
 • yüksek görev otoriteleri
 • Askeri Şeref (Mor Kalp)

Doğu Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • servet

Hindistan Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • üzüntü
 • rahatlatıcı

Japon Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • ayrıcalık
 • servet

Tayland Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • dul yaslarının rengi
 • Cumartesi renkleri

Brezilya Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • ölüm ve yas

Avrupa Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • imtiyaz

Yahudi Kültüründe Mor Rengin Anlamı:

 • yas
 • ölüm, çarmıha gerilme

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir