Medine’den Hediyelik Ne Alınır?

Medine’den Hediyelik Ne Alınır?

Medeniyet kelimesinin kökü itibariyle çağrışımı oluşturan Medine İslam âleminin Mekke’den sonraki en önemli olan 2. Kentidir. Hz Peygamberin Mekke’den Medine’ye hicret etmesi ile beraber farklı bir anlama bürünmüş olan Medine mazisinde her zaman eğitimin ve medeniyetin ev sahipliğini yapmış olan müstesna bir belgedir. Son derece yumuşak bir iklime sahip olan Medine giyimden tarihi yapılara kadar her anında zarafeti size hissettirmektedir.

Medine’de Nereler Gezilebilir?

Medine ve Mekke özellikle İslam turizmi açısından son derece önemli olan kentlerdir. İslam âlemi için dini vecibelerin yerine getirilmesi adına mutlaka uğranılması gereken Mekke ile Medine pek çok dini ve tarihi mekâna da ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başında peygamber Camii diye anılan Mescidi Nebevi gelmektedir. Ayrıca oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip olan Ravza-i Mutahhara da son derece önemli bir yapı olarak dikkat çekmektedir. İslam tarihi açısından ilk mescit olma özelliğini taşıyan Kuba Mescidi beyaz minareleri ile ve doğal dokusuyla ön planda bulunmaktadır. Medine’nin en meşhur olan noktalarından birisi de Uhut Dağı’dır. Pek çok tarihi olaya sahne olmuş olan dağ günümüzde ziyarete açık bir yapıdadır.

Suudi Arabistan’dan Hangi Hediyeler Alınabilir?

Kutsal Topraklar genellikle Hac veya Umre dediğimiz ziyaretlerle gezilebilmektedir. Tamamen dini içerikli olan bu ziyaretler sırasında alışveriş yapma imkânı da mutlaka doğacaktır. Suudi Arabistan’dan hediye ne alınır diye düşünüyorsanız tabii ki hediyelerin merkezinde dini motifler ön planda olacaktır.

  • Suudi      Arabistan ziyaretinde alınacak olan ilk hediye zemzem suyu olmaktadır.      İslam âlemi adına son derece önemli olan su küçük paketler halinde belirli      bir kotaya kadar satın alınıp götürülebilmektedir.
  • Suudi Arabistan’dan hediye ne alınır      sorusuna verilecek 2. cevap ise yörenin lezzetli hurmalarıdır. Son derece      kaliteli olan hurmalar güzel hediyelik paketlere dönüştürülmektedir.
  • Suudi      Arabistan ziyaretinde alınabilecek en otantik hediyelerden biri incidir.      Bir tarafı okyanus olan Suudi Arabistan’da siyah beyaz ve kum incisi diye      adlandırılan pek çok inci çeşidi bulunmaktadır. İnciler tek başına      hediyelik eşya olarak satılabildiği gibi çeşitli takılara da      dönüştürülebilmektedir.
  • El      işçiliği bakımından oldukça önemli olan şal ve başörtüsü üretimi Suudi      Arabistan’da yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı Suudi Arabistan’dan hediye ne alınır      sorusuna verilecek olan cevaplardan birisi de yörenin el üretimi olan      aksesuarlarıdır. Ayrıca siyah manto ve patik üretimi de Suudi Arabistan’da      çok sık bir şekilde yapılmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir