Lizbon’da Hediyelik Ne Alınır?

Lizbon’da Hediyelik Ne Alınır?

Lizbon, Portekiz’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Öyle ki bütün ülkenin nüfusunun üçte biri Lizbon’da yaşar. Tejo Nehri’nin içinden geçtiği şehir tıpkı İstanbul gibi iki yakadan oluşuyor. Atlantik Okyanusunun da kıyısında olan şehir Avrupa’nın en çok turist çeken 5 şehrinden birisidir. Köklü tarihi yanında doğal güzellikleri ile beraber Lizbon ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatmaktadır. Peki Lizbon’un nesi meşhur? Lizbon’a gidenleri neler beklemektedir?

Lizbon Kültürünü Yansıtan Hediyelik Eşyalar

Lizbon, Avrupa’nın en gösterişli şehirlerinden birisi. Gezilecek yerleri ve yeme içime noktasında son derece zengindir. O yüzden ayrıcalıklı bir tatil geçirmek istiyorsanız mutlaka Lizbon’u görmelisiniz. Lizbon’un nesi meşhur? Özellikle vintage adı verilen, geçmişten gelen fakat modası geçmeyen ürünleri Lizbon’un en lüks alışveriş mekanlarında bile rahatlıkla bulabilirsiniz. Antikacı tarzı dükkanlarda birbirinden zarif ve şık ürünler sizleri beklemektedir.

Lizbon’dan Alınabilecek En Güzel Hediyeler

  • Portekiz şarabı; şarap, Portekiz kültüründe apayrı bir yer edinmiş durumdadır. O yüzden Lizbon sokaklarında dolaşırken her yerde görebilirsiniz. Dilerseniz şarap fabrikalarına düzenlenen gezilere de katılabilirsiniz. Çeşit çeşit tatları olan şaraplar, şişelerinin tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. O yüzden dilerseniz kendinize dilerseniz sevdiklerinize bir şarap satın alabilirsiniz.
  • Horoz; Portekiz kültüründe önemli bir yere sahip. Bu yüzden hediyelik eşyalarda horoz figürlerine çokça yer veriyorlar. Horoz şeklinde bir şarap açacağı, magnet, biblo gibi ürünler yanında çeşitli kumaşlara işlenmiş horozlu ürünler de şık bir hediye olabilir. Horoz şeklini andıran hediyeleri o kadar geliştirmişler ki örneğin hava durumunu haber veren, renk değiştiren horoz bibloları var.
  • Claus Porto sabunları; dünya genelinde meşhur olan bu sabunları anavatanından almak ayrı bir ayrıcalıktır. Asırlık geçmişi olan ve Portekiz’in yöresel ürünlerinden biri haline gelen bu sabunlar hediye olarak tercih edilebilir.
  • Ev yapımı mumlar; Lizbon’un kendine has ürünlerinden birisi. Yüzlerce çeşit, şekil, koku ve ölçülerdeki mumlar etkileyici bir hediye olacaktır.
  • Konserve; Lizbon’da ilk dikkat çekenlerden birisi yemek kültürünün ağırlıklı olarak deniz ürünleri üzerine olmasıdır. Yerinde tatmakla birlikte alacağınız balık konserveleri sevdiklerinize farklı tatlar tattırmanıza vesile olacaktır.
  • Fayans çeşitleri; Lizbon’un fayansları dünyaca ünlüdür. O yüzden el yapımı, farklı tasarım ve işlemelere sahip hem egzotik hem modern fayans ürünler odalarınızı süslemek ve bir hatıra bırakmak adına uygun olacaktır.
  • Tekstil ürünleri; Lizbon’un nesi meşhur sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi de tekstil ürünleridir. Pamuktan, ketenden yapılmış, değişik kültürel motiflerle işlenmiş örtüler, şallar ve daha birçok tekstil ürünü zarif hediyelerden birisi olabilir.

Lizbon’dan hediye olarak alınabilecek şeyler sadece saydıklarımızdan ibaret değildir. Fakat akla ilk gelenler bunlar olabilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir