Libya’dan Hediyelik Ne Alınır?

Libya’dan Hediyelik Ne Alınır?

Akdeniz’e kıyısı olan Mısır’ın komşusu bir ülkedir Libya. Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti olan adını yakın zamanda gerçekleşen iç savaş ile Libya Devleti olarak değiştirmiştir. Berberi adı verilen bir kökenden gelen devlet zamanında Roma ve ardından Osmanlı gibi büyük devletlerin de hakimiyetine girerek bu devletlerin kültürünün etkisiyle yapılanmıştır. Libya yaşam tarzı Müslümanlığın ve Müslüman olmanın da etkisiyle şekillenmiştir. Ayrıca bahsedildiği üzere önemli olan devletlerin hakimiyeti de bu gün oluşan yaşam tarzını oluşturmuştur.

Libya’nın Yaşam Tarzı Hakkında Bilgiler

Libya birçok eski medeniyete ev sahipliği yapmış dolayısı ile birçok tarihi ve doğal güzelliği olan yerdir. Libya yaşam tarzı yönünden de etkisi olan tarihi yapılar kendine turistleri çekmektedir. Leptis Magna, Roman Sabartha, Cryene, Ghadames Şehri, Maidan Al Jazair Square Mosque ve daha birçok tarihi güzelliğinin de mevcut olduğunu söyleyerek kısaltma olanağı bulunmaktadır. Dinin etkisi büyük ölçüde hissedilen bir ülkedir. İnsanları oldukça cana yakın kimselerdir. Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlı olan bir toplum olan Libya halkı özellikle kadın konusunda hassastır. Tüketim malları ile kullanılan ürünler de bu yaşam tarzına bağlı şekillenmiştir. Yapılan festivalleri de oldukça ilgi çekicidir. 

Libya’ya Özgü Ürünler ve Alınabilecek Hediyeler

Libya yaşam tarzı şekillendiren dinin etkisiyle her bir detay farklı gibi gelir. Özellikle aynı inançtan olmayan ülkelerden gelen ziyaretçiler bu durumu garip karşılayabilir ancak yapılacak olan geziden tat almak mümkündür. Özellikle geniş bir mutfak kültürü olan ülke mutfağını üç etnik köken belirlemiştir. Bunlar başta Arap mutfağı olmakla beraber bedevi adlı Müslüman köken ve ayrıca da Roma etkisiyle İtalyan mutfağından etkilenmiştir. Domatesli birçok sosla yapılan makarnalar, pirinç, kırmızı ve beyaz et yemekleri oldukça meşhurdur. Domatesli yemeklerin oldukça yapıldığı yemeklerden en meşhur olanı da Bazeen’dir. Ayrıca da Asida adlı tatlısı gidildiğinde yenilmesi gereken tatlarıdır. İtalyan kültüründe olan pita ekmeği de oldukça meşhur olan bir yiyecektir. Ülkede oldukça tüketilen çay ayrıca hediyelik olarak alınabilir. Bunun da yanında ülkede içilen Türk kahvesi en çok içilen kahvedir. Bu kahvenin farklı bir tadı olmasında ülkenin etkisi olduğundan kahvesi de hediye olarak alınabilir. Bunun da yanında giyim unsurlarını alabilmek mümkündür. Giyim unsurlarında olan işlemeler yöreye özgüdür. Ayrıca basit ve kolay olan ürünler de biblolar, magnetler ya da taşınabilir küçük eşyalar da kolaylıkla alınabilir ve hediye olarak götürülebilir. Libya’da geçirilen güzel vakitlerden geriye güzel eşyalar kalır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir