Letonya’da Hediyelik Ne Alınır?

Letonya’da Hediyelik Ne Alınır?

Riga, Letonya’nın başkentidir. Baltıkların en köklü şehirlerinden birisi olan Riga noel ağacı süslemesinin de başladığı şehirdir.  Tüm dünya ile birlikte ülkemizden de her yıl yüzlerce insan seyahat için Riga’yı tercih ediyor. Buraya gelenlerin aklındaki sorulardan birisi de Riga’dan ne alınır oluyor.

Riga’da Alışveriş İmkanları ve Yöresel Lezzetler

Şehirde antikacılar geniş yer alıyor. Sokaklarında gezerken birçok antika dükkânı görebiliyorsunuz. Bunlarda yüzlerce çeşit koleksiyonluk eşya bulunmaktadır. Ayrıca şehirde bizim bit pazarı dediğimiz pazar çeşitleri de çok yaygın. Buralarda bin bir çeşit ürün bulabilirsiniz. Yeme içme noktasında Riga’nın farklı bir zenginliği var. Deniz ürünleri açısından hiç görmediğiniz canlıların lezzetine bakabilirsiniz. Rye bread adı verilen çavdar ekmeği mutlaka tatmanız gereken bir üründür. Hatta Riga’dan ne alınır diye bir soru aklınıza gelirse seçeneklerden birisi rye bread olabilir.

Riga’dan Ne Alınabilir?

  • Kehribar; Letonya kültüründe kehribarın önemli bir yeri var. Bu yüzden kehribardan yapılma birçok takı, el eşyası, hediyelik eşya bulabilirsiniz. Farklı büyüklükte, parlaklıkta, renklerde, tasarımda birçok kehribar ürün dikkatinizi çekecektir. Tarihin gizli tanıkları olan kehribarlar kesinlikle ilginç ve zarif hediyelerden birisi olacaktır. 
  • Pagam sembolleri; Letonya’ya özgü bir şey. Şehrin hediyelik eşya satan bütün dükkanlarında görebileceğiniz bu ürünler şapka, kolye, tişört, atkı gibi birçok eşyaya işlenmiştir. 
  • Bal; Letonya bal üretimi açısından zengin bir yer. O yüzden Riga’dan ne alınır sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi rahatlıkla bal olabilir. Hediyelik eşya dükkanları dahil şehrin hemen her yerinde, onlarca çeşit bal bulabilir, tadabilir ve hediye olarak tercih edebilirsiniz.
  • Ahşap oyuncaklar, mutfak malzemeleri; Riga’da mutlaka dikkatinizi çekecektir. Onlarca çeşit, birbirinden şık ahşap oyuncak ve hediyelik eşya modellerini tercih edebilirsiniz. 
  • Black Balsam; Riga’da birçok turistin ilgisini çeken bir içki türüdür. Pek çok baharatın karıştırılmasıyla elde edilen balsam özellikle soğuk algınlığı olanlar tarafında tercih edilmektedir. Sevdiklerinize de farklı bir hediye olacaktır. 
  • Pompalular; Letonya’da adına pompalu adı verilen çömlek çeşitleri çok yaygındır. Yöresel motiflerle, işlemelerle işlenmiş çömlek çeşitleri Riga’ya ait hoş bir hediye olarak tercih edilebilir. 
  • Yöresel lezzetler; Riga’da yöresel lezzetleri tadarken hemen her birinin hazır paket halinde de satıldığını görebilirsiniz. O yüzden hediye amaçlı çeşitli yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Riga’dan dönüşte alabileceğiniz hediyelerin sayısı daha da arttırılabilir. Alışveriş imkanının çok fazla olduğu şehirde hemen her zevke ve tarza uygun bir ürün mutlaka bulunabilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir