Kudüs’ten Hediyelik Ne Alınır?

Kudüs’ten Hediyelik Ne Alınır?

Akdeniz’de bulunan ve Ölüdeniz ‘in en Kuzey ucunda yer alan Kudüs Müslümanlar için oldukça önemli bir merkezdir. Sadece İslam âlemi için değil Yahudiler ve Hristiyanlar için de son derece önemli olan topraklara ev sahipliği yapan Kudüs bu noktada pek çok tartışmanın da ortasında bulunmaktadır. Oldukça hareketli bir coğrafyada bulunduğundan dolayı sürekli olarak siyasi ve politik sorunların odağında olan Kudüs diğer taraftan tabii güzellikleriyle ve dini motifleri ile ön plana çıkan bir kenttir.

Kudüs Mutfağı ve Muhteşem Lezzetler

Müslümanlar için ilk kıble kabul edilen Mescidi Aksaya ev sahipliği yapmakta olan Kudüs aynı zamanda Hz Peygamberin Miraç’a çıktığı Kubbet-üs-sahra’ya da sahiptir. Bununla beraber Yahudiler için çok önemli olan Ağlama Duvarı Kudüs’te bulunurken dinlerin tamamında önemli bir noktada yer alan Tur Dağı da Kudüs sınırları içerisindedir. Bununla beraber Kudüs’ün yemekleri de oldukça meşhurdur. Çok farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı Kudüs’ün yemekleri her medeniyetin izini taşımaktadır. Kudüs’te yenilebilecek lezzetlerin başında Cholent gelmektedir. Fasulye güveci diye tanımlayabileceğimiz Cholent muhteşem bir lezzettir. Falafel nohut köftesi olarak sunulmakta iken bizim de aşina olduğumuz humus Kudüs’te pişirilmektedir. Musahan hamur işleri grubundaki güzel bir lezzet iken mansaf kuzu eti ile harmanlanan farklı bir pilav türüdür. Kudüs’ün yemekleri içerisinde çayların yanında kızartılmış börek de ikram edilmektedir.

Kudüs’ten Hediyelik Ne Alınabilir?

Birçok dinin merkezi olan Kudüs’te otantik eşyalar oldukça geniş bir şekilde hediyelik formatında satılmaktadır. Son derece uygun olan hediyelik eşyalar için ülkemizde olduğu gibi Kapalıçarşı tarzındaki mağazalar tercih edilmelidir.

  • Eğer      sıra dışı ve farklı bir hediyelik eşya arıyorsanız Hamsa diye nitelendirmekte      olan ve Fatma’nın eli diye de bilinen hediyelik eşyaya yönelebilirsiniz.      Böylece Kudüs kültürünü anımsatan bir öğeyi hediyelik eşya olarak satın      almanız mümkün olmaktadır.
  • Eğer      erkeklere hediye almayı düşünüyorsanız Kudüs’te birbirinden farklı tespih      çeşitleri bulunmaktadır. Bizim tespihlerimizin dışında farklı şekillerde      üretilmiş olan tespihlerde renk alternatifi de geniş tutulmaktadır.
  • Kudüs’te      el işçiliği ile yapılan hediyelik eşyalar arasında deve derisinden imal      edilen çantalar dikkat çekmektedir. Bayanlar için imal edilen çantalardaki      şık ve dekoratif görünümle el işçiliği bir araya geldiğinde oldukça      otantik bir hediyeye dönüşmektedir.
  • Bakır      işlemeciliği ön plana olduğu Kudüs’te bakır cezve ve kahve setleri ile zemzem      takımları satın alınabilir.
  • Ayrıca      Kudüs’te bütün dinlerle ilgili ikonlar ve semboller satılmaktadır. Bu      sebeple Mescidi Aksa figürlü olan biblolar ve çeşitli işlemeler tercih      edilebilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir