Konya’dan Hediyelik Ne Alınır?

Konya’dan Hediyelik Ne Alınır?

Konya ülkemizin en özel şehirlerinden birisidir. İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir şehir olan Konya yüz ölçümü olarak en geniş alana sahip olan illerimiz arasında yer almaktadır. Bu geniş toprakları içerisinde pek çok doğal güzelliğe ve tarihi alana ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tarımın yapıldığı geniş ovaları ile ülkemizde Konya tahıl deposu olarak adlandırılmaktadır. Sürekli olarak gelişmekte ve güzelleşmekte olan bir şehir olarak Konya hem yerli hem de yabancı turistler için cezbedici pek çok farklı yere sahiptir. Konya’ya gelen kişilerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de Konya’da hediyelik eşyalar ile ilgili seçeneklerdir.

Mevlana Şehri Konya

Konya denildiğinde akla gelen ilk şeylerden bir tanesi Mevlana’dır. Asıl adı Mevlana Celaledin Rumi olup kısa olarak Mevlana olarak kullanılmaktadır. Konya içerisinde türbesi ve türbenin kenarında bulunan camisi ile en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. Mesnevi adlı eserin müellifi olan Mevlana 1200’lü yıllarda Konya’da yaşamış olan bir mutasavvıf olarak bilinmektedir. Pek çok eser sahibi olan Mevlana başta hoşgörüsü, yaşantısı ve düşünceleri ile tüm dünyada adından söz ettirmektedir. 2007 yılı tüm dünya üzerinde Mevlana Yılı olarak kabul edilmiş ve kutlanmıştır. Konya’da hediyelik eşyalar denildiğinde Mevlana, Mevlevi, semazen ve benzeri temalarda pek çok farklı eşya bulunabilmektedir.

Konya’nın Gezilip Görülecek Yerleri

Konya ile ilgili olarak gezilecek yerler arasında pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Mevlana Türbesi ve camisine ek olarak birçok tarihi alan gezilip görülebilecek yerler arasında yer almaktadır. Konya’da bulunan tarihi camiler arasında İplikçi Camii, Şerafettin Camii, Şemsi Tebriz-i Camii gibi pek çok camii farklı ve eski mimarileri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Geçmişten günümüze kadar Konya içerisinde pek çok kültür bulunmuş olması ile farklı mimari yapılar görülebilmektedir. Bu farklı yapılardan birisi Karatay Medresesidir. İçerisinde bulunan farklı çini süslemeleri ve yapısı ile beğenilen, müze haline getirilmiş hali ile pek çok eser barındıran bir alandır. İnce Minare Medresesi, Selçuklular döneminde bu güne ayakta kalan önemli eserlerdendir. Konya içerisinde gezilebilecek doğal alanlardan birisi olarak Alaaddin Tepesi öne çıkmaktadır. Yapay bir tepe olmakla birlikte etrafını görmek ve zaman geçirmek için kullanılan güzel bir alandır. Türkiye’nin ilk kelebek bahçesi olarak Tropik Kelebek Bahçesi güzellikler ile doludur. Bunlara ek olarak Sille, Akyokuş ve Arkeoloji Müzesi gibi çok farklı alanlar ile dikkat çekmektedir. Konya’da hediyelik eşyalar ile ilgili arayışta olanlar bu alanlardan temin edebilirler.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir