Konya’da Hediyelik Ne Alınır?

Konya’da Hediyelik Ne Alınır?

Anadolu’nun maneviyat ile öne çıkmakta olan kenti Konya oldukça farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış mazisi 7000 yıl öncesine kadar gitmekte olan müstesna bir bölgedir. Konya’nın manevi atmosferinin şekillendiren Mevlana başta olmak üzere Nasrettin Hoca gibi çok büyük zatlar bu coğrafyada yaşam sürmüştür. Bundan dolayı günümüzde de Konya kültür ve din turizmi adına önemli merkezlerden birisi olurken gelişmiş olan sanayi ile beraber coğrafyanın lokomotif kentlerinden birisi olmaktadır.

Konya’da Yapılabilecek Etkinlikler Nelerdir?

Din ve kültür turizmi adına yılın 12 ayı hareketli olan Konya özellikle Şeb-i Arus törenlerinin gerçekleştirildiği dönemlerde son derece hareketli bir lokasyona dönüşmektedir. Bundan dolayı Aralık ayındaki Hazreti Mevlana’yı anma törenleri büyük bir rağbet görmektedir. Ayrıca Konya’ya yolunuz düştüyse mutlaka Mevlana Müzesi ziyaret edilmelidir. Mevlana’nın kabrinin de bulunduğu müze oldukça güzel bir parka da ev sahipliği yapmaktadır. Alaattin Tepesi şehri tepeden gören muhteşem manzarasıyla dikkat çekmektedir. Yerköprü Mağarası küçük şelaleleri ile beraber otantik bir bölgedir. Sille Köyü doğal evleriyle ve Osmanlı zamanını anımsatan taş köprüsü ile ön plana çıkmaktadır. Son derece zengin mutfağı olan Konya hediyelik eşya bakımından da pek çok alternatifi bünyesinde taşımaktadır.

Konya’dan Hangi Hediyelik Eşyalar Alınabilir?

Konya hediyelik eşya bakımından farklı tarzları ve kültürleri bir araya getiren özel bir kenttir. Bu sebeple Konya’yı ziyaret ettiğinizde hediyelik eşya almak için zorlanmazsınız. Pek çok otantik hediyelik eşyanın bulunduğu Konya çarşılarında uygun fiyata aradığınız ürüne ulaşabilirsiniz.

  • Konya      gezisi sırasında özellikle otantik hediyelik eşyalardan hoşlanıyorsanız      mutlaka altın takılara yönelmelisiniz. Konya’daki butik mağazalarda satılmakta      olan altın takılardaki çeşitlilik dikkat çekmektedir. Otantik bir yapıya      sahip olan altın takılar geçmişin izlerini taşıyan klasik ürünler olarak      ön plana çıkmaktadır.
  • Konya’da      hediyelik eşyalar arasında çini eserler de önemli bir yerde bulunmaktadır.      Konya hediyelik eşya içerisindeki      içine eserlerde Mevlana Müzesi’nin meşhur yeşil türbesinin resmedilmesi      oldukça yaygındır. Ayrıca Konya’nın önemli olan yerlerinin figüre edildiği      çini eserler de güzel bir el işçiliğine sahip olmaktadır.
  • Keçeden      imal edilen pek çok süs bulunmaktadır. Keçe sanatının yaygın bir şekilde      yapıldığı Konya’daki el işçiliği keçe eserler birbirinden güzel      görünümüyle dikkat çekmektedir. 
  • Konya’nın      meşhur olan peynir şekeri de mutlaka hediyelik olarak alınmalı ve seyahat      dönüşü götürülmelidir.
  • Konya      lokumu da oldukça beğenilmektedir.
  • Özellikle      Mevlana’ya ait olan pek çok seramik eser ve tasarım hediyelik eşya      dükkânlarında satılmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir