Kazakistan’dan Hediyelik Ne Alınır?

Kazakistan’dan Hediyelik Ne Alınır?

Kazakistan’ın meşhur şeyleri öncesinde sizlere Kazakistan’ın Orta Asya bağımsız devletlerinden olduğunu ve büyüklük olarak dünyada 9. sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Doğal kaynaklarına bakıldığında zenginliği en fazla olan ülkelerden olan Kazakistan’ın başkentinin Astana olduğunu da bu noktada bilmelisiniz. 5 adet coğrafi bölgesi, 14 adet eyaleti olan Kazakistan uranyum, altın, petrol ve demir açısından yeterince zengindir. Kazakistan hakkında genel de olsa bilgi sahibiyseniz yazının devamında Kazakistan’ın meşhur şeylerini öğrenebilirsiniz.

Kazakistan Neleri İle Ön Plana Çıkıyor?

Kazakistan’ın meşhur şeyleri kapsamında sizlere ilk olarak ülkece fazlasıyla sevilen kurdak yemeğinden bahsedebiliriz. Bu yemeğin servisi, üzerine soğan koyularak yapılmaktadır. Değişik lezzetler benim işim derseniz Kazakistan’a gittiğinizde kurdağın tadına mutlaka bakın deriz. Sırada beş parmak olarak nitelendirilen geleneksel başka bir yemek var. Bu yemek su içerisinde yapılan hamur üzerine at etinin koyularak servis edildiği bir yemektir. Et severler için ideal yemeklerden biri olan bu tadı da Kazakistan’ın meşhur yemekleri arasında tatmaya ne dersiniz? Şimdi de gelelim lagmana. Efsane bir lezzet olan lagman, eriştenin üzerine dana etiyle baharatın eklenerek servis edildiği ve herkesin mutlaka denemesi gerekli lezzetlerden biri olacaktır. Sizlere Kazakistan’ın meşhur yemeklerinden biri olan samsa lezzetinden de bahsetmek isteriz. Yine et severler için ideal olabilecek lezzetlerden biri. Hamurun içerisine et, patates yahut peynir eklenerek pişirilir. Lezzetleriyle meşhur olan Kazakistan’ın sıradaki yemeklerini mantıdan kazak çorbasına, Özbek pilavından kazı kartaya ve kımızdan şubata şeklindeki tatlarla sıralayabiliriz. Kazakistan yemeklerinin yanı sıra, Baykal gölünden Aral gölüne, Seyhun nehrinden Kızılkum çölüne ve uzay üssüne varan meşhurlukları ile de bilinmektedir.

Kazakistan Hediyelik Anlamında Karşınıza Nelerle Çıkıyor?

Kazakistan’ın meşhur şeyleri nelermiş artık bildiğinize göre Kazakistan’ın hediyeliklerine artık bakabiliriz. Öyleyse sevdikleriniz için almanız olası hediyeliklerin;

  • Kazakistan’ın hediyeliklerinden olan keçeler,
  • Birbirinden güzel ahşap süsler,
  • Deriden yapılmış ev eşyaları,
  • Gümüşler,
  • Altınlar,
  • Keçeden yapılan oyuncak develer,
  • Yurta ismiyle anılan geleneksel çadırlar,
  • Dombra ismiyle de bilinen müzik aletlerinin maketleri,
  • Geleneksel kostümlerin üzerine giydirildiği kazak bebek modelleri,

Şeklindeki seçenekleri kapsadığını söylememiz yerinde olacaktır. O halde Kazakistan’ın her noktasında büyüleneceğiniz ve o anları fotoğraflarla anılarınıza kazıyacağınız ziyaretlerinizden kalıcı hatıralar yalnızca fotoğraflar olmasın. Fotoğrafların yanı sıra gerek kendiniz için gerekse sevdikleriniz için alacağınız hediyelikler de Kazakistan anılarınızı her gördüğünüzde sizlere hatırlatan yahut sevdiklerinizin her baktığında sizleri hatırlayacağı şekilde yanınızda olsun.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir