Kayseri’den Hediyelik Ne Alınır?

Kayseri’den Hediyelik Ne Alınır?

Anadolu’nun ortasında bulunan Kayseri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan oldukça müstesna bir kenttir. 6000 yıllık mazisi bulunan Kayseri’de Hititler Bizanslılar Selçuklular ve son olarak da Osmanlılar medeniyet kurmuştur. Bundan dolayı farklı kültürlerin bir araya gelmiş olduğu Kayseri mimari bakımından da oldukça önemli olan tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kayseri’nin Neyi Meşhurdur?

Kayseri’de gezilip görülebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunların başında Kayseri’nin sembolü haline gelmiş olan ve yazın dahi tepesinde kar bulunan Erciyes gelmektedir. Erciyes’te özellikle kış turizmi açısından yapılabilecek pek çok faaliyet de bulunmaktadır. Ayrıca Kayseri’de gezilebilecek yerler içerisinde Selçuklu dönemine ait olan pek çok cami ve mescit bulunmaktadır. Kayseri’deki Döner Kümbetler Selçuklu zamanından kalma önemli eserler olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla beraber Anadolu’daki en büyük eğlence merkezlerinden birisi olan Mazakaland Kayseri’de yer almaktadır.

Kayseri’den Hediyelik Eşya Ne Alınabilir?

Kayseri’ye özgü hediyeler otantik bir yapıya sahiptir. Kayseri mutfağından da beslenmekte olan pek çok hediyelik eşyayı Kayseri gezisi sırasında alıp dönüşte götürebilirsiniz. Genellikle ekonomik fiyatlarla bulabileceğiniz hediyelik eşyalar için ayrıca Kayseri’deki yeraltı çarşısı da iyi bir tercih olabilir.

  • Kayseri özgü hediyeler arasında      Kayseri’nin mutfak kültürünün başında bulunan pastırma gelmektedir. Fiyatı      biraz yüksek olsa da lezzet bakımından inanılmaz olan pastırma değişik      şekillerde paketlenerek hediyelik eşyaya dönüştürülmektedir. Tabii ki      burada Kayseri’nin ticari zekâsı da devreye girmekte, pastırma güzel ve      farklı formatlarda paketlenerek sunulmaktadır.
  • Kayseri’den      dönüşte alınabilecek olan hediyeler arasında Kayseri mutfağında bulunan      mantı da yer almaktadır. Mantı küçük paketler halinde hazırlanarak vakumlu      poşetlere yerleştirilip hediyelik eşya olarak sunulmaktadır. Kayseri’ye özgü hediyeler      içerisinde Kayseri mutfağının bu iki ürününe mutlaka yer vermek gerekiyor.
  • Kayseri’deki      otantik hediyelik eşyalar içerisinde Soğanlı Bez Bebek bulunmaktadır. El      işçiliği ile üretilmekte olan bez bebeklerdeki muhteşem işçilik dikkat      çekmektedir. Dokumacılıkla beraber imal edilen kumaşların üstüne nakışların      işlenmesi ile beraber oldukça şık ve güzel görünümlü bebekler imal      edilmektedir. Kayseri’deki bez bebeklerin daha çok satıldığı yerler Bünyan      ve Yahyalı ilçeleri olmaktadır.
  • Kayseri’den      alınabilecek eşyalar arasında Kayseri’nin sembolü haline gelmiş olan      hediyelik tablolar da bulunmaktadır. Özellikle Erciyes’in figüre edildiği      biblolar ve aydınlatma çözümleri son derece şık durmaktadır. Ayrıca      Erciyes motifli olan magnetler de oldukça rağbet görmektedir. Erciyes’in ahşap      işleme üstüne yakılarak veya kakma şeklinde işlenmesi ile oluşturulan      güzel hediyelik eşyalar da Kayseri’de bulunmaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir