Karanfil çiçeğinin anlamları


Karanfil çiçeğinin anlamı nedir?

 

Hediyelerin Anlamı serisi: Karanfilin anlamları

 

Karanfil Ocak çiçeği, evlilik yıldönümü için çiçek simgesi olarak kabul edilir ve Anneler Günü’nün resmi çiçeği.

 

Karanfil Tarihi

Karanfil, Eski Yunan ve Roma zamanlarına dayanan en eski ekilen çiçeklerden biridir. Karanfil sanat ve dekor için kullanıldı ve aynı zamanda Yunan tören kronlarında kullanıldı. Karanfilin bilimsel adı Dianthus caryophyllus’tır, burada Dianthus kabaca “sevgi çiçeği” ya da “tanrıların çiçeği” ne çevirir. Karanfil bilyalı bir çiçeklenme için biliniyor, kokusu ve çiçeğin uzun ömürlü olması için.

 

Efsaneye göre Karanfil çiçeğinin hikayesi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.Karanfil King Louis IX tarafından Afrika’da keşfedildi ve karaciğeri veba için bir ilaç olarak kullandı. Ortaçağda doğurganlığı simgeliyordu. Daha sonra çiçek “işçi sınıfının” çiçeği haline geldi. İngiltere’de Katolik kilisesi onu Meryem’in sembolü ve İsa’nın çarmıha gerilişi olarak kabul etmiştir.

 

Özel günler kutlandığı zaman olmazsa olmazlar arasında olan hediye alternatiflerinden birisi de birbirinden zarif ve naif görünen çiçek buketleridir. Bir bayana hangi sebeple olursa olsun verildiğinde  tüm  özel günlerde verilebilecek en güzel hediyedir. Kendi başına bir hediye olmakla birlikte başka bir hediyenin yanında da sunulmaktadır. Özellikle Öğretmenler Günü ve Anneler Günü kutlamalarında sembol haline gelmiştir. Hatta 20. yüzyılın sonlarında karanfil Anne Günü’nün resmi çiçeği haline geldi.

 

Karanfil çiçeğinin pek çok rengi bulunmaktadır ve her renk ayrı bir anlam ifade etmektedir. Bu nedenle sevdiğiniz kişilere alacağınız çiçeğin rengi yardımı ile ona karşı olan duygularınızı rahatlıkla ifade etme imkanı bulabilirsiniz. Kırmızı karanfil anlamı; aşkı ve sevgiyi ifade etmektedir, sıcaklığı temsil etmektedir. Beyaz karanfil anlamı; saflık, temizlik, şans ve masumiyet anlamlarını ifade etmektedir. Pembe karanfil anlamı; masumluk,mükemmel mutluluk, samimi sevgi anlamlarını taşımaktadır.

Kırmızı karanfilin hikayesi Geçmişten günümüze dek nesillerden nesillere anlatılmaktadır. Diğer çiçeklerinde olduğu gibi karanfilinde her zaman bir hikayesi bir anlamı olmuştur. Bu anlamlar bazen ülkeden ülkeye bazen de aynı ülkedeki iki farklı topluluğa göre bile değişmektedir. Çiçeklerin de diğer hediyelerin hikayeleri gibi mutlak bir anlamı olmamaktadır. Doğu toplumlarında manevi olarak daha çok anlam kazanan bir hediye bazı batı toplumlarında sadece vermek için verilen bir hediye olabilmektedir.

 

Bu yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Komik Komik
0
Komik
İdare Eder İdare Eder
0
İdare Eder
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Karizmatik Karizmatik
0
Karizmatik
Zekice Zekice
0
Zekice
Güzel Güzel
1
Güzel
Romantik Romantik
2
Romantik
admin

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karanfil çiçeğinin anlamları

Lütfen Yazı Formatını Seçiniz
Kişisel Test
Kişiye özel hediye testi oluşturabilirsiniz
Konu
Hediye fikir yazılarınızı girebilirsiniz
Liste
Hediye Listelerinizi girebilirsiniz