Isparta’dan Hediyelik Ne Alınır?

Isparta’dan Hediyelik Ne Alınır?

Göller diyarı diye adlandırılan Isparta Akdeniz Bölgesi’ndeki müstesna bir kenttir. Tarihi geçmişi ile beraber milattan önce iki binli yıllara kadar uzanmakta olan Isparta tabii dokusuyla da görenleri büyülemektedir. Bir taraftan Akdeniz havasının hissedildiği Isparta’da diğer taraftan Anadolu coğrafyasının karakteristik yaşam tarzı sergilenmektedir. Bundan dolayı oldukça sessiz ve sakin bir belde olan Isparta görenleri hayran bırakmaktadır.

Isparta’nın Neyi Meşhurdur?

Isparta gezisi yaptığınızda mutlaka Isparta’nın el değmemiş olan tabii dokusuna göz atmalısınız. Özellikle gülün merkezde olduğu tabii doku rengârenk görünümüyle dikkat çekmektedir. Isparta’da bulunan Kovada Gölü oldukça güzel ve otantik bir mekân olarak ön planda bulunmaktadır. Ayrıca Kızıldağ Milli Parkı pek çok ekstrem spor, dağcılık ve doğa yürüyüşü için fırsat sunmaktadır. Atabey Ertokuş Medresesi tarihi perspektiften günümüze bakmaktadır. Helenistik dönemin izlerinin yer aldığı Antik Kent ise oldukça önemlidir ve mutlaka görülmelidir. Pek çok antik kente ev sahipliği yapmakta olan Isparta bir taraftan Yunan medeniyeti diğer taraftan Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin izlerini taşımaktadır.

Isparta’dan Hediyelik Eşya Olarak Ne Alınır?

Isparta hediyelik eşyalar bakımından oldukça otantik ürünlere ev sahipliği yapmaktadır. Isparta seyahatinizden dönüş sırasında sevdikleriniz için son derece zarif hediyeler alabilirsiniz. Isparta’daki birçok hediyenin merkezinde gül yer almaktadır.

  • Isparta hediyelik eşyalar arasında      mutlaka Gülün merkezli olduğu ürünlere yönelmek gerekmektedir Özellikle      bayanlar tarafından yumuşak dokusuyla ve muhteşem kokusuyla son derece      beğenilen gül kremi güzel paketlerde hediyelik ürüne dönüştürülmektedir.
  • Ülkemizin      dört bir yanında lokum üretimi yapılmaktadır. Ancak yolunuz Isparta’ya      düştüğünde tabii ki gül lokumu ilk akla gelen ürün olarak ön planda      bulunmaktadır. Tadıyla ve kokusuyla enfes olan gül lokumu çok güzel      ambalajlarla beraber paketlenerek hediyelik eşyaya dönüştürülmektedir.
  • Osmanlı      zamanından beri kullanılmakta olan gül yağı üretiminin merkezi Isparta’dır.      Isparta hediyelik eşyalar      içerisinde mutlaka küçük şişelerde dekoratif olarak da görünümü beğenilen      gül yağı satın alınmalıdır.
  • Isparta’dan      alınacak olan hediyelik eşyalardan birisi de gülsuyudur. Hoş ve      ferahlatıcı kokusu ile beraber güzel cam şişelerde satılan gülsuyu güzel      bir hediyeye dönüştürülebilir.
  • Isparta’nın      neyi meşhurdur sorusuna gülden sonra verilecek ikinci cevap Isparta halısı      olmaktadır. Muhteşem el işçiliğiyle dokunmakta olan İpek Isparta      halılarındaki desen ve renk zarafeti dikkat çekicidir. Özellikle küçük      boylarda üretilen dekoratif Isparta halıları son derece rağbet görmektedir.      Bu şekilde alınacak olan minyatür halı muhteşem bir hediyeye      dönüştürülebilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir