İspanya’dan Hediyelik Ne Alınır?

İspanya’dan Hediyelik Ne Alınır?

İber Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan ve yarımadanın beşte dördünü kaplayan İspanya bir Avrupa ülkesidir. İspanya topraklarında ilk yerleşim MÖ 1100 de Fenikeliler tarafından olmuştur. Yunanlılar ve Keltler de ardından buraya yerleşmişlerdir. MÖ 202 yılında Roma İmparatorluğu’nun İspanya’ya yaptığı göçler ile İspanya Hristiyan olmuştur. MS 5.yüzyılda ise Vizigotların hâkimiyeti altına giren İspanya, 8 ve 10. Yüzyıllar arasında da Afrika’dan gelen Müslümanların egemenliğine tanık olmuştur. Endülüs Medeniyeti burada üniversiteler açmıştır.

İspanya’nın Neyi Meşhurdur?

İspanya özellikle boğa güreşleri, El-Hamra Sarayı, Flamenko dansı, Minorka İbize ve Mayorka Adaları, zeytinyağı, Fiesta, Seat Otomotiv, Rioja Şarapları, Barcelona, Granada, Madrid, Cordoba, Sevilla, Santiago de Compostela şehirleri, Kanarya Adaları, Pamplona festivali, Toledo, Salamanca, Sevilla ve Barcelona Katedralleri ile ünlüdür. Aynı zamanda Müslümanlık eseri olan Cordoba Camii de önemlidir. Kraliyet Ailesi, Picasso, Goya, Salvador Dali, El Greco ressamları ile de ünlüdür. En önemli yazarları ise Luis Aragon, Don Kişot’ un Yazarı Cervantes, Garcia lorca gibi yazarlardır. Sinema sanatçıları bakımından ise özellikle Antonio Banderas, Carlos Saura, Penolepe Cruz, Pesro Almodovar, Luis Bunuel gibi sanatçılar yer alır.

İspanya’dan alınacak hediyelik Eşyalar Nelerdir?

Milyonlarca tatilciyi her yıl ağırlamakta olan İspanya, Avrupa turları arasında özellikli bir yere sahiptir. Mükemmel manzaraları ise, su kemerleri, antik kalıntılar ve kalelerin yer aldığı İspanya’da şehirler son derece çağdaş şehirlerdir. Kültürel tarihin izlerine İspanya’da rastlayabilirsiniz.

 İspanya özellikle her yıl gerçekleşmekte olan boğa güreşleri ile oldukça ünlüdür. Bu nedenle sevdiklerinize favoriniz olan boğa güreşlerinin adlarının yazılı olduğu bir afiş satın alabilirsiniz. Özellikle de Servilla’da oldukça popüler olan boğa güreşleri afişlerini sevdiklerinize hatıra olarak alabilirsiniz. İspanya’dan alınacak hediyelik eşyalar arasında diğer seçenekler;

  • Yelpaze
  • Zil
  • Şal
  • Vurmalı çalgı kastanyet
  • Flamenko kıyafeti
  • Gaudi’nin minyatür eserleri olabilir.

İspanya’da bulunan Toledo kendinde ise yüzyıllardır çelikle ilgili işler yapılmaktadır. Kalkanlar, kılıçlar, ateşli silahlar vb. Avrupa süvarileri donatılırmış. Şimdi ise gelen turistlere yönelik İspanya’dan alınacak hediyelik eşyalar arasında yer alan çelik eşyalar yer alır. İspanya seyahatinizde sevdiklerinize Toledo kentinin simgesi olan hediyelik kılıçlardan olarak onları sevindirebilirsiniz. İspanya’dan alınacak hediyelik eşyalar konusunda bir diğer alternatifte İspanya’nın yüzyıllarca popüler olan alkollü içecekleridir. Dünya çapında şarap üretimi konusunda 2. Sırada yer alan İspanya’dan sevdiklerinize envai çeşit şarap götürebilirsiniz. Özellikle İspanya’nın en meşhur şarabı olan Rioja şarabını tercih edebilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir