İskenderun’dan Hediyelik Ne Alınır?

İskenderun’dan Hediyelik Ne Alınır?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipli yapan Antakya, ülkemizin en önemli inanç turizmi merkezlerinden biridir. Tarihi ve kültürel yapısının yanı sıra, elverişli iklimi ve zengin mutfağı ile de gönüllere taht kuran turist şehirler arasında yer almaktadır. Hatay denilince akla gelen ilk turistik değer, dünyanın ilk katolik kilisesi gelmektedir. Katolikler açısından çok önemli bir değer olan Saint Pierre Kilisesi sebebi ile yılın hemen her dönemi ziyaretçi kabul edilmektedir. Bu kilise Hristiyanlık tarihini aydınlatan 4 önemli patrik merkezlerinden birisi konumundadır. Bunun yanı sıra birçok manastır, antik kent, ören yeri, camii, han ve hamam Antakya’da bulunmaktadır. Hatay hediyelik ne alınır sorusuna da oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Turist olarak gelen kişiler dönüşte unutamayacakları hediyelikler görebilir ve satın alabilir.

Hatay Hediyelik Yöresel Ürünler

Hatay hediyelik ne alınır Diye merak eden ziyaretçiler, genellikle yöresel ürünleri ile öne çıkan bir alışveriş yapmaktadır. Zengin mutfağı ve enfes lezzetleri geziniz boyunca tadacak ve sevdiklerinize de götürmek isteyeceksiniz. Hal böyle olunca yöre insanının ve fabrikaların hediyelik eşya olarak satışa sunduğu ürünler de bulunmaktadır. Kuru sebzelerden çeşit çeşit peynirlere, nar ürünlerinden ipek dokuma kumaşlara, defne sabunu çeşitlerinden meyan kökü ve daha birçok baharata ulaşabileceğiniz Antakya, hediye almak isteyen kişiler için geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Hatay Yöresel Ürünleri Nereden Alınır?

Hatay yöresi zengin mutfağıyla öne çıkan kentlerden birisidir. Antakya ile özdeşleşmiş ve bölgenin en meşhur ürünü olan nar ve mamülleri burada en çok rağbet gören ürünlerdendir. Özellikle nar ekşisi hediyelik ürün olarak satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte domates ve biberden yapılan salça çeşitleri, yörenin geleneksel lezzeti tuzlu yoğurt, pek çok peynir çeşidi de alternatif olarak düşünülebilir. Hatay’ın en meşhur yöresel ürünlerinden biri de kurutulmuş yahut taze dağ kekiğidir. Dur şurubu, kahvaltılık zahter, küflü çökelek, meyan kökü, testi peynir, dil peyniri, sünme peynir gibi birçok mamül de çeşitlilik göstermektedir. Hatay hediyelik ne alınır sorusunun birçok yanıtı bulunmaktadır.

Şehrin önemli turistik cazibe merkezi olan Harbiye’den ise ipek ürünler başta olmak üzere bir dizi yöresel ve folklorik tekstil ürünü satın alabilirsiniz. Bununla birlikte Hatay yöresinin şifalı olduğuna inanılan meşhur el yapımı defne sabunları da hemen her pazarda ve çarşıda karşınıza çıkacaktır. Öte yandan daha özel bir hediye almak istiyorsanız yörede oldukça meşhur olan Bıçakçı Naim’den bıçak satın alabilirsiniz. Uzun çarşı, Baharatçılar Çarşısı, Harbiye, köy pazarları, sıra sıra dükkanlar ve daha birçok Hatay hediyelik eşya satış noktası bulabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir