İran’dan Hediyelik Ne Alınır?

İran’dan Hediyelik Ne Alınır?

İran, tarihi yaklaşık 7000 yıla dayanan ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak Pers İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Türkiye ile sınır komşusu olan İran, önemli bir konuma sahip olarak hem yönetim biçimiyle hem de kültürüyle tarihi dönemlerde Anadolu topraklarına özellikle Farsça ile etki etmiştir. Bu nedenle İran’a özgü hediyeler ülkenin kültürüne has bir şekilde dünyaca bilinen ürünlerden oluşur. Belirli bir dönem boyunca dünyanın en modern toplumlarından biri olan İran daha sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler ile birlikte tamamen dini yönetim altına girmiştir.

İran’ın Dünyaca Bilinen Hediyelik Ürünleri

İran, kendine ait çok köklü bir kültüre sahip olduğu için ülke genelinde hem İslami etkinin hem Fars etkisinin ve hem de Arap kültürünün birleşimi ile birlikte oluşmuş bir giyim ve yaşam şekli bulunmaktadır. Bu kültür İran’da görülen her noktada farklılıklar oluşturmuş ve edebiyat, sanat, müzik, sinema, spor ve siyaset noktasında da farklılıkları ortaya koymuştur. Bu kapsamda İran’a özgü hediyeler arasında ilk noktada sayılabilecek özel bir şekilde el ile işlenen İran halıları, özellikle antik dönemlerden kalmış örnekleriyle birlikte dünyaca ünlü bir hale gelmiştir. Yine İran’da dünyaca ün kazanmış bir şekilde ülkenin etnik sineması ve minyatür sanatı yer almaktadır. Ülkede yetişmiş olan Hayyam gibi edebiyatçılar dünyaca büyük bir üne kavuşmuşlardır.

Doğu Kültürünün En İyi Hediyeleri İçin İran

Ülke, Doğu kültürüne sahip ve Pers İmparatorluğu’ndan günümüze kadar kavuşmuş bir şekilde hem mimarisi hem edebiyatı hem de sanatıyla yoğun bir etki göstermektedir. Güneybatı Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olarak büyük bir güç halinde bulunan İran, özellikle turizm noktasında da dünya genelinde ilgi çeken bir ülkedir. Ülkede turizm amaçlı olarak seyahat gerçekleştiren kişiler tarafından dönüş yolculuğu için hediye alınması noktasında İran’a özgü hediyeler kapsamında;

  • Eşiniz için geleneksel el sanatları ile işlenmiş bir şekilde muhteşem altın ve gümüş işçiliğinde ki takılar, 
  • Eviniz için dünyaca ünlü el dokuması meşhur İran halıları
  • Anneniz, kardeşlerimiz ve yakın akrabalarınız için ipek kumaş dokumacılığı ile üretilmiş muhteşem kumaşlar ve elbiseler
  • Ve yine hem eviniz hem işyeriniz için hem de yakın dostlarınız için porselen ve seramik sanatı ile üretilmiş eşsiz dekoratif ürünler ile el oyma sedef kakma tavla takımları satın alabilirsiniz.
  • Mutfağınız için altın değerinde bulunan safran gibi değerli baharatlar alabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir