Hacıya ne hediye alınır

Hacı Kimdir Nasıl Hacı Olunur?

Müslümanların şartlar oluştuğunda yapmak zorunda olduğu hac ibadeti farz kısımda yer almaktadır. Bundan dolayı her yıl milyonlarca Müslüman Mekke’ye Hacı olmak için gitmektedir. Kutsal aylar içerisinde yapılan ibadetin neticesinde hac vazifesini tamamlayan kişiye hacı denmektedir. Bizim toplumumuzda özel bir yeri bulunan hacılık oldukça itibar gösterilen özel bir durumdur. Bundan dolayı hacdan alınabilecek hediyeler Hacılar tarafından ülkemize getirilmekte ve kendilerini ziyarete gelenlere sunulmaktadır.

Meşakkati De Lezzeti De Kendinde Saklı İbadet Hac

Hac ibadeti özellikle yaşlılar için son derece güçtür. Farizaların yerine getirilebilmesi için fiziki yeterlilik de aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Buna rağmen sürekli olarak ayakta kalmak yürümek tavaf etmek son derece güç işlerdir. Ancak bütün ibadetlerde olduğu gibi işin lezzeti de manevi mükâfatı da burada gizlidir. Bundan dolayı Hacılar her ne kadar yorulsalar da pek çok manevi mükâfatla beraber hem dünyada hem de ahirette rahat etmek istemektedirler. Bundan dolayı Hacılar dönüşte kendilerini ziyarete gelecekler için hacdan getirilecek hediyeler satın alarak ülkemize dönmektedirler.

Ağaçtan Hangi Hediyeler Getirilir?

Tamamen İslami motifli olarak belirlenmekte olan hac dönüşü hediyeler ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Böylece henüz Hacı olamamış veya umre vasıtasıyla da olsa kutsal toprakları ziyaret edememiş birçok kişi Mekke ve Medine’ye olan hasretini böylece dindirmektedir. Bunu bilen Hacılar Hac dönüşü çeşitli hediyelerle ziyaretçilerini sevindirmektedirler. Bu hediyelerin başında tabii ki zemzem suyu gelmektedir. İslam âlemi için önemli olan Zemzem çeşitli şekillerde paketlenerek gelen ziyaretçilere hediye olarak sunulmaktadır. Ayrıca namaz gereçleri de Hac dönüşü getirilen hediyelerden bazılarıdır. Seccade takke tespih mutlaka Hacılar tarafından kendilerini ziyarete gelenlere sunulmaktadır. Bayanlar için başörtüsü ve şal en çok tercih edilen hediyeler arasında bulunmaktadır. Bununla beraber biraz daha otantik hediye arayanlar için Kur’an okunacak olan ahşap rahle güzel bir hediye olmaktadır. Ayrıca çeşitli Yasin ve Kuran setleri kokular çeşitli İslami figürler yine hacdan getirilen hediyeler arasında bulunmaktadır. Ayrıca misvak, Zemzem takımı hacıların getirdiği hediyelerin arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir