Girne’den Hediyelik Ne Alınır

Girne’den Hediyelik Ne Alınır

Yavru vatan olarak bilinen Kıbrıs, Akdeniz ve ülkemiz için tatil ve turizm cennetlerinden biridir. Türkiye’nin güneyinde yer almakta olan Kıbrıs tertemiz suları, upuzun barajları, turkuaz denizi ve sımsıcak güneşi ile Akdeniz’de yer alan en önemli turizm mekânlarından birini oluşturur. 

Kıbrıs Neyi İle Meşhurdur?

Kıbrıs lezzeti mutfağı ve tarihi yerleri ile oldukça meşhurdur. En ünlü tatlısı ise macun isimli tatlısıdır. İçeceklerinden en ünlüleri ise rakı, brandi, zivaniya ve şaraptır. Tarihi mekânları arasından ise MÖ 700’li yıllara ait olan Soli Harabeleri oldukça önemlidir. Kıbrıs’ta en çok ziyaret edilmekte olan yerlerden birdir. Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesinde ise Soli Harabelerinden çıkmakta olan eserler sergilenir. Yılanlar, kuş türleri ve Akdeniz balık türleri bakımından da zengindir. Kıbrıs’a gidenlerin mutlaka seyahat etmeleri gereken diğer bir meşhur yer ise Mavi Köşk’tür. Kıbrıs’ın en meşhur yiyecekleri arasında yer alan turunçgillerden özellikle zeytini, mandalina, hellim peyniri, küp kebabı, molohiya, kolokas ve şeftali kebabı dikkat çeker.

Lefkoşa’dan Hediyelik Eşya Olarak Ne Alınır?

Lefkoşa hediyelik eşya bakımından oldukça çeşitliliğe sahiptir. İlk olarak söylememiz gereken Kıbrıs’tan mutlaka hellim peyniri almanız olacaktır. 

  • Lefkoşa’da yer alan Belediye Pazarı, Lefkoşa Büyük Han ve Girne Çarşısı’ndan Kıbrıs’a özgü olan dantel işlemelerinden, bademli gül suyu Summada, Kıbrıs Konyağı, aliç reçeli alabilirsiniz. 
  • Alkol ve tütün mamulleri açısından ise Kıbrıs’ta bu ürünlerin çok ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Lefkoşa hediyelik eşya ürünleri arasına bu ürünleri değerlendirebilirsiniz. Yalnız Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirebileceğiniz alkol miktarı 3 litre, karton sigara miktarı ise 5 kutu olarak sınırlıdır. 
  • Tekstil ürünleri de Kıbrıs’tan alabileceğiniz diğer eşyalar arasındadır. Burada dünyaca ünlü olan markaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de Türkiye’ye oranla oldukça düşük fiyatlarda. Lefkoşa Dereboyu Caddesi ve Girne yat limanı çevresinde yer alan giyim mağazalarını bu konunda tercih edebilirsiniz. 
  • Diğer bir hediyelik eşya ise kozmetik ürünler ve parfümler olmaktadır. Türkiye’ye göre oldukça uygun fiyatlara satılmakta olan bu ürünleri alırken yalnızca imitasyon olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. 
  • Kıbrıs’ta aynı zamanda yöresel eşya almak istiyorsanız köy pazarlarını gezmeni daha yararlı olacaktır. 
  • Bakım ürünleri, parfümler ve makyaj malzemeleri sevdikleriniz için güzel hediyeler arasındadır. 
  • Kıbrıs’tan el yapımı aksesuarlarda alabilirsiniz. Eğer Kıbrıs’a tur ile geldiyseniz sizleri zaten Kıbrıs’ın en ünlü caddelerine götüreceklerdir. Lefkoşa hediyelik eşya önerilerimizden biri de buralarda yer alan sokak aralarında yer alan küçük dükkânlara uğramanızı tavsiye ederiz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir