Elazığ’dan Hediyelik Ne Alınır?

Elazığ’dan Hediyelik Ne Alınır?

Doğu Anadolu illerimizden olan Elazığ farklı medeniyetleri yaşatmış bir şehir olarak tarihi yapılar bakımından zengindir. Elazığ’a bir gezi planlıyorsanız Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni gezerek şehir tarihine ışık tutan eserleri görerek gezinize başlayabilirsiniz. Elazığ’da tarihi Harput şehri ve Harput Kalesi de gezi rehberinizde mutlaka bulunması gereken yerler arasında olmalı. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeken şehrin gelişmiş mutfak kültürünün eseri yöresel lezzetleri de pek çok kişi tarafından sevilmektedir.

Elazığ’ın Nesi Meşhur?

Elazığ’ın tarihi yapıları da doğal güzellikleri de ülkemizde çokça tanınmaktadır. Keban Baraj Gölü denince hemen herkesin Elazığ’dan söz edildiğini anlaması mümkündür. 125 km uzunluğu ile ülkemizde bulunan ikinci büyük yapay göl olan Keban Baraj Gölü çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Elazığ’ın doğal güzellikleri kış turizmi açısından da değerlendirilmiş durumda. Hazar Gölü’ne mesafesi yalnızca 6 km olan Hazarbaba Kayak Merkezinde amatör de olsanız profesyonel de olsanız rahatlıkla kayabilirsiniz. Hem balık tutulabilen hem de su sporları yapılabilen tektonik bir göl olan Hazar Gölü de Elazığ şehrinin meşhur doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. 

Yapısal özellikleri bakımından ülkemizde tek olan Buzluk Mağarası da yazın soğuk kışın sıcak olması ile bilinen 200 metre derinlikte buzluk taşı kayalıklarının arasındadır. Yine meşhur noktalardan biri de içinde batık bir kent olduğu belirlendikten sonra bu adı alan Batık Kent’tir.

Elazığ’dan Hediye Ne Alınır?

Elazığ’ın yöresel lezzetleri çoğu kişi tarafından bilinmekte ve sevilmektedir. Bu yöresel tatlar elazığ’ın neyi meşhur hediyelik sorusunun da cevabı niteliğindedir. Elazığ’a geldiyseniz hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için çedene kahvesi alabilirsiniz. Kahvenin yanına bir de leblebi alayım derseniz Ağın leblebisi burada çok meşhur. Elazığ’ın neyi meşhur hediyelik arayışınıza çözüm olacak yöresel tatlardan biri de orciktir. Cevizli sucuk olarak tanınan orcik cevizin dut veya üzüm şırası ile harmanlanması ile elde edilmektedir. Duttan yapılan pestiller de sevdiklerinizin damak zevkine hitap edecek hediyelik tatlar arasında yer almaktadır. Şavak peyniri denen yöreye özgü peynir çeşidi de mutfağı ve farklı yörelere ait tatları seven yakınlarınıza götürebilecekleriniz arasında. Elazığ’ın neyi meşhur hediyelik dendiğinde aklınıza mutfak değil de el sanatları geliyorsa iğne oyaları, dokuma halılar, bakır eşyalar arasından bir tercihte bulunmanız mümkün. Ağaç işlemeli hediye seçenekleri de Elazığ’dan sevdikleriniz için alabileceğiniz el emeği ürünler arasında yer alıyor.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir