Cezayir’den Hediyelik Ne Alınır?

Cezayir’den Hediyelik Ne Alınır?

Afrika kıtasının Sudan’dan sonra ikinci büyük ülkesi olan Cezayir, Büyük Sahra ile Akdeniz’in birleştiği noktada yer almakta olup Akdeniz ve çöl iklimlerinin hâkim olduğu bir ülkedir. Cezayir, Tunus, Libya, Nijer, Mali, Moritanya ve Fas ile komşudur. Akdeniz’e bin kilometreyi aşkın bir kıyı şeridi olup en büyük ve önemli şehirler de bu kısımda toplanmıştır. Fransız hâkimiyetinin edebiyat dâhil pek çok alanda hissedildiğini, Arapça ve Fransızcanın kullanıldığını söylemek mümkündür.

Cezayir’in Nesi Meşhur?

Cezayir çay tüketiminin fazla olduğu ülkelerden biridir. Şekerli ve oldukça demli olarak tüketilen çayın yanı sıra yine şekerli ancak açık naneli çay da sıkça tüketilmektedir. Hamoud ve selecto ülkenin bilinen yerel içecekleridir. Ülkede mutfak kültürü Akdeniz özellikleri taşımaktadır. Cezayir ünlü edebiyat dehalarını ve modacıları doğuran ülkelerdendir. Albert Camus ve Muhammed Dib’in ünlü romancıları arasında gösterildiği ülke aynı zamanda Yves Saint Laurent’in doğduğu topraklardır. Cezayir müziklerinin ünü de ülke dışına taşmış durumdadır. Her Ağustos’ta ülke müziğinin örneklerinin görüleceği Rai Fastivali düzenlenmektedir

Cezayir’den Hangi Hediyelik Ürünler Alınabilir?

Cezayir’den satın alabileceğiniz hediyelik ürünler arasında ilk sıralarda bijuteri ürünleri yer alıyor. Ülkede mercanın fazla olması dolayısıyla takılarda da mercan kullanımı yaygın. Ayrıca hediyelik eşya satan dükkânlarda deve derisinden yapılmış ürünler, cüzdan ve çarıklar bulabilirsiniz. Ülkeye özgü toprak yemek kapları olan tajinler yöresel hediyeler almak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Yöresel kıyafetler, terlik ve kilimler de rahatlıkla hediye edilebilecek ve Cezayir’de ne ucuz sorusuna da cevap olabilecek alternatifler. El örmesi hasırlar Cezayir’de sıkça kullanılıyor. Sevdikleriniz için bu rengârenk hasırlardan ya da ip ve boncuk kullanılarak örülen Kabyle takılarından alabilirsiniz. İşlemeli bakır tablolar da dekorasyonda farklı parçalar kullanmayı seven yakınlarınızı mutlu edecektir. Cezayir’den renkli seramik tabaklar almayı da düşünebilirsiniz. Tabak denince sınırlı seçenek aklınıza gelmesin. Kapaklı olanlardan oval şekillilere, küçük boy olanlardan güveç kaplarına kadar çok sayıda seçenek bulunuyor ve bunların bir kısmı aynı zamanda Cezayir’de ne ucuz sorunuza da cevap olacak. Seramikten yapılmış sürahi ve bardakları da düşünebilirsiniz. Cezayir’de sürme bebeklere dahi kullanılan ve sağlıklı olduğu düşünülen bir çeşit kozmetik ürünü olarak görülüyor ve özel şişelerde toz halinde satılan sürmeler bulunuyor. Cezayir’de ne ucuz arayışınıza son veren ve süslü şişelerde satılan toz sürmeleri de hediye edebilirsiniz. Geleneksel kıyafetler de hediye tercihlerinde değerlendirilebiliyor.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir