Çanakkale’den Hediyelik Ne Alınır?

Çanakkale’den Hediyelik Ne Alınır?

Ülkemizin en önemli kentlerinden birisi olan Çanakkale milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanmakta olan bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Helenistik dönemin izlerini taşımakta olan Çanakkale günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti’nin kader noktasında bulunan bir kent olarak da dikkat çekmektedir. Tabii ve tarihi dokusu ile beraber her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmakta olan Çanakkale’de gezilip görülebilecek çok önemli yerler bulunmaktadır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adım başı bir tarihe tanıklık eden kentin bütün sokaklarında ve beldelerinde Çanakkale Savaşı’nın izlerini görebilirsiniz. Çanakkale’de gezilecek yerler içerisinde Çanakkale Şehitliği ilk sırada bulunmaktadır. Şehitler anıtına ev sahipliği yapan beldede aynı zamanda 57. Alay Şehitliği ve Anıtı da önemli bir merkez olarak ön planda yer almaktadır. Truva antik kentinin figüre edildiği Truva atı bölgeye otantik bir hava katmaktadır. Bununla beraber 1890 yılında Musevi cemaatinin önde gelenleri tarafından yaptırılan Çanakkale Aynalı Çarşısı alışveriş merkezlerini içinde toplayarak özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir. Ayrıca Çanakkale’de bulunan Assos Antik kenti muhteşem bir tarihi yapı olarak dikkat çekmektedir. Çanakkale saat kulesi de fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir.

Çanakkale Aynalı Çarşı’dan Hediyelik Ne Alınabilir?

1890 yılından beri yerli yabancı pek çok kişiye hizmet vermekte olan Çanakkale Aynalı Çarşı’dan ne alınır sorusunun cevabı genellikle el işçiliği olan hediyelik eşyalardır. Birbirinden farklı tarzlarda ve desenlerde üretilmiş olan hediyelik eşyalar aynalı çarşıda rengârenk bir ortamda satışa sunulmaktadır.

  • Çanakkale Aynalı Çarşı’dan ne alınır      sorusunun ilk cevabı yörenin el işçiliği ile üretilmiş olan çeşitli      giysileri olmalıdır. Çanakkale’de el işçiliği ile imal edilen özellikle      kırmızı tonun ön planda bulunduğu örtüler ve giysiler aynalı çarşıda butik      dükkânlarda satılmaktadır.
  • Aynalı      Çarşı içerisinde pek çok bakır ustası da bulunmaktadır. Bakırın el      işçiliği ile birleştiğinde ortaya çıkan cezve kahve takımı gibi dekoratif      ürünler yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanmaktadır.
  • Çanakkale Aynalı Çarşı’dan ne alınır      diye düşünenler için altın takılar ve gümüş kolye yüzük gibi aksesuarlar      da geniş alternatifler ile aynalı çarşıda bulunmaktadır.
  • Çanakkale      mutfağının güzel damak tatlarından olan peynir helvası da oldukça hoş      paketlerle hediyelik olarak sunulmaktadır.
  • Ayrıca      Çanakkale’de yapılmakta olan seramik biblolar ve vazolar oldukça zarif      durmaktadır. Hediyelik eşya dükkânlarında seramikten yapılan magnetler ve      Çanakkale’nin önemli tarihi anıtlarını figüre eden hediyelik eşyalar geniş      alternatifler ile beraber yer almaktadır.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir