Beyrut’tan Hediyelik Ne Alınır?

Beyrut’tan Hediyelik Ne Alınır?

Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve iki milyona yakın nüfusu ile birlikte deniz etkisinde bir körfez şehridir. Tipik bir şekilde Akdeniz iklimine sahip olan Beyrut, tarih boyunca Ortadoğu’nun kültürel merkezlerinden biri olmuş ve daha sonrasında yaşanan iç savaşlar ve siyasi karışıklıklar nedeniyle büyük bir hasara uğramıştır. Osmanlı İmparatorluğu dönemi boyunca yapısı korunmuş ve sahip çıkılmış olan Beyrut aynı zamanda Lübnan Beyrut neyi meşhur konusunda kültür ve sanatsal etkinlikleri ve tarihi ile bilinmektedir.

Beyrut’u Dünyada Ön Plana Çıkaran Şey Nedir?

Beyrut, 1950 ve 1970 yılları arasında Ortadoğu’nun en gelişmiş ve önemli şehirlerinden biri olurken günümüzde bu özelliğini yitirmiş olmasına rağmen hala çok özel ve estetik bir yapıya sahiptir. 2006 yılında yaşanan İsrail-Lübnan krizi sırasında büyük bir kısmı hasar görmüş olan Beyrut, yine de birçok farklı tarihi yapıya ve özelliğe sahiptir. Bu nedenle Lübnan Beyrut neyi meşhur konusunda gösterilebilecek farklı örnekler bulunmaktadır. Örnek olarak Ortadoğu’nun ve ülkenin bir moda Merkezi konumunda bulunan Beyrut, özellikle tekstil noktasında alınabilecek birçok ürüne sahiptir. Beyrut’ta moda kadar önemli olan diğer ürünlerden birisi de nargiledir. Ülkeye has bir şekilde tasarımları ön plana çıkan nargileler, dünyaca meşhur bir konumda bulunmaktadır.

Lübnan’dan Hediyelik Ne Alabilirsiniz?

Ortadoğu seyahati kapsamında mutlak bir şekilde gezilmesi gereken ülkelerden biri olan Lübnan, Türkiye ile anlaşmalı bir şekilde vizesiz gidilebilen bir ülkedir. Türk halkı ile aşırı uyum içerisinde bulunan Lübnan halkı, özellikle Türk televizyon dizilerine gösterdiği hayranlık nedeniyle Türk vatandaşlarını aşırı derecede sevmektedir. Yapmış olduğunuz bu ziyaret sonrasında Beyrut’tan eliniz boş dönmek istemiyorsanız özellikle alışveriş edebileceğiniz bir çok farklı mekan yer almaktadır. Bu alışverişler sırasında Lübnan Beyrut neyi meşhur sorusuna yönelik olarak öncelikle tekstil ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Beyrut kentinde gerçekleştirdiğiniz geziler sırasında alabileceğiniz farklı hediyelikler arasında;

  • Lübnan’a has nargileler,
  • Özellikle Ortadoğu’nun geleneksel kaftanları,
  • Bakır cezveler ve el dokuması halılar gibi ürünler bulabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz hediyelik eşyaların türüne göre Beyrut çarşılarında geniş kapsamlı bir gezi gerçekleştirebilir ve gözünüze çarpan şehre has dekoratif hediyelik ürünler arasından tercih yapabilirsiniz. Ortadoğu etkisinin en yoğun şekilde görülen kentlerinden biri olarak Beyrut, size hem kültürel hem sanat anlamında birçok farklı öğe ile birlikte alışveriş şansı sunacaktır. Bununla birlikte Beyrut seyahatiniz kapsamında özellikle Beyrut’a has lezzetleri tadarak mutfak öğeleri arasında bulunan özel ürünleri satın alabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir