Belgrad dan Hediyelik Ne Alınır?

Belgrad dan Hediyelik Ne Alınır?

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad Avrupa şehirlerinde tatilini geçirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yerdir. Şehir hayatının içerisindeki tarihi dokusu, renkli gece hayatı ile ön plana çıkan şehirde turistlerin değerlendirebileceği çok sayıda imkan bulunmaktadır. Turistik bir şehir olmasının getirdiği avantajlar sayesinde ulaşım, konaklama, yeme içme mekanları bakımından oldukça zengin olan sırbistan belgrad neyi meşhur sorusuna sıklıkla maruz kalan yerlerden biri olmaktadır.

Belgrad’a Gidince Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Belgrad’a gelen kişilerin şehre hayran olmalarını sağlayan ilk şey şehir hayatının tarihi dokularla iç içe bir yapıda olmasıdır. Şehir içinde yer alan binalar, meydanlar, müzeler, caddeler ve dini yapılar bölgenin hem Avrupa’da hem de dünyada meşhur olmasını sağlamıştır. Belgrad’a gelince mutlaka Kale Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı görülmelidir. Meydana çıkan sokaklarda canlı bir şehir hayatının tadını çıkarmak da mümkün olur. Bunun dışında Meclis Binası, Eski ve Yeni Saraylar, Sava Katedrali mutlaka görülmelidir. Uzun ve mağazalarla dolu etkinliklerin yapıldığı pek çok caddeye sahip olan Belgrad’da Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija caddelerini mutlaka görmek gerekir. Sırbistan’ın yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Nikola Tesla’nın Müzesi ve Şehir Müzesi binaları da ziyaret edilebilir. Bütün bu yerler sırbistan belgrad neyi meşhur sorusuna bir cevap olmaktadır.

Belgrad’dan Hediye Ne Götürülür?

Avrupa ülkelerine göre olmasa da özellikle Balkan ülkeleri ile kıyaslandığında Belgrad’dan alınabilecek olan hediyelik eşyalar bir miktar daha pahalı olabilmektedir. Sırbistan gezilerinde Belgrad’a yer vererek buradan hediye götürmek isteyenler sırbistan belgrad neyi meşhur diye sorduklarında karşılarına çok sayıda alternatif çıkar. Şehrin başta Knez Mihailova olmak üzere tüm ana caddelerinde renkli hediyelik eşya dükkanları ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu dükkanlardan takılar, aksesuarlar, magnetler alınabilir. Üzerinde şehrin simge yerlerinden olan meydanlara, caddelere, kiliselere yer veren bu hediyelik eşyalarla Belgrad’ı sevdiklerinizin yanına taşıyabilirsiniz. Şehre ait ögelere yer verilen tüm bu hediyelik eşyaların yanı sıra aynı zamanda mutfakta kullanılabilecek çok sayıda bardak, fincan takımları, tabaklar, çaydanlıklar da hediyelik olarak alınabilir. Özellikle seramik malzemeden yapılmış olan hediyelik eşyaları sevdiklerinize Belgrad hatırası olarak götürebilirsiniz. Şehir hayatının oldukça canlı olduğu Belgrad’da sokak müzisyenlerinin albümlerini, sokak ressamlarının resimlerini satın alarak da Belgrad anısı olarak sevdiklerinize Belgrad hediyesi yapabilirsiniz. Belgrad tüm bu hediyelik eşya seçenekleri ile gezilerinden eli boş dönmek istemeyen kişiler için çok sayıda alternatifi bir arda sunuyor.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir