Bakü’den Hediyelik Ne Alınır

Bakü’den Hediyelik Ne Alınır

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapan şehrin ismi Bakü’dür. Bakü Azerbaycan ülkesinin en büyük ve en kalabalık şehri olma özelliğine de sahiptir. Bakü, Hazar denizine kıyısı olan bir şehirdir. Bu sayede bölgenin en büyük limanı olma özelliğine de sahiptir. Bölgede bulunan en büyük liman olma özelliğini taşıyan şehirde ticaret oldukça büyük bir ekonomik kaynaktır. Şehir aynı zamanda sanayi alanında da oldukça büyük gelişmelere imza atılan bir şehirdir. Özellikle 2000’li yıllardan sonra şehirde daha hızlı bir gelişim söz konusudur. Bu gelişim neticesinde birçok turist ziyaretleri için Bakü’yü tercih etmeye başlamıştır. Sizde Bakü’ye gitmeden önce Bakü’nün neyi meşhur konulu bir araştırma yaparak seyahatinizi en dolu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece Bakü’de Bulabileceğiniz Yöresel Tatlar

Azerbaycan ülkesi de tıpkı Türkiye gibi oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Kültürlerin ve geçmişin birbirine çok yakın oluşu bu durumun doğmasındaki en büyük faktörlerden bir tanesidir. Bakü ziyaretinizde bu zengin mutfağın kesinlikle tatmanız gereken ilk ürünü mersin balığıdır. Mersin balığı yalnızca Hazar denizinde bulunan bir balık türüdür. Azerbaycan kültüründe bu balık şişte yapılır ve oldukça lezzetli bir tada sahip olur. Mersin balığından üretilen havyar ise yine tadılması gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Kıyma ile harcı hazırlanan duşbara isimli börek te kesinlikle tadılması gereken yemekler arasında yer almaktadır. İçerisinde eti tatlandıracak birçok malzeme bulunan Azeri yahnisi ise yine ilk defa yiyenler için mükemmel bir lezzet. Azerbaycan zengin mutfağının yanı sıra tarihi eserleri ile de eşsiz bir şehir izlenimi sunmaktadır. Bakünün neyi meşhur konulu araştırma yaparken bu tarihi yerler hakkında da bilgi edinmek geziniz için faydalı olacaktır.

Bakü Dönüşü Alınabilecek Azerbaycan Kültürüne Ait Hediyeler

Azerbaycan gerek kültür gerek ise lisan olarak Türkiye’ye oldukça benzer bir ülke olduğu için Azerbaycan seyahati dönüşü alınabilecek hediyelerin hemen hemen hepsi Türkiye’de de bulunabilir. Ancak Azeri kültürüne ait bazı özel işlemeler ve motifler kesinlikle orada bulunması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünlerin listesi ise şöyledir:

● Azerbaycan kültürünü yansıtan o yöreye ait el dokuması minyatür halılar

● Eski zamanları andıran kaşıklar ve çatallar

● Düğün kadehi diye adlandırılan Azerbaycan kültürüne ait bardaklar

Gibi birçok hediye Bakü seyahatiniz dönüşünde sizlere hediyelik eşya olarak sunulmaktadır. Siz de bakünün neyi meşhur konulu araştırmanız neticesinde elde ettiğiniz sonuçlara göre bu listeyi genişletebilir ve daha çeşitli hediyeler satın alabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir