Antep’ten Hediyelik Ne Alınır

Antep’ten Hediyelik Ne Alınır?

Gaziantep, halk arasında Antep olarak bilinen ilimiz, Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesinde yer almaktadır. Güneydoğu Bölgemizde en fazla kalabalık nüfusa sahip olan ilimizdir. Gelişmişlik ve sanayi bakımından da bölge birincisidir. Şahinbey ve Şehitkamil olmak üzere iki metropol bölgeye ayrılmıştır. Gelişmişlik bakımında da Türkiye’nin 20. ilidir.

Gaziantep’in En Meşhurları

Gaziantep özellikle el sanatları ve mutfağı ile meşhur olan bir ilimizdir. Geçmişte Gaziantep’te çok yaygın olan el sanatları, bakırcılık, dericilik, kilimcilik, yemenicilik, kuyumculuk ve eş işletmeciliğidir. Bu sanatlar arasında özellikle bakırcılık, el işletmeciliği ve kilimcilik hala en ön planda olan sanatlardır. Gaziantep hediyelik eşyalar arasında da en çok giden hediyeler bu sanatlardan çıkmaktadır. Gaziantep’in mutfağına değinecek olursak, 512 tane yöreye özel yemeği olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Yemek çeşitliliği bakımından bir hayli meşhur olan Gaziantep, Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır. Mutfağı eski zamanlarda bu yana giderek zenginleşen Gaziantep özellikle; et ve kebap yemekleri ile meşhurdur. Arap köftesi, alaca çorba, altı ezmeli kebap, börk aşı, baklava, çağırtlak kebap, ekşili taraklı kebap, firik pilavı, erik tavası vb. yöreye özgü yemekleri vardır.

Gaziantep’ten Alınabilecek Hediyeler Listesi

  • Gaziantep bir zanaatkâr şehri olduğundan dolayı özellikle ülkemizde en önemli zanaatkârlar burada yaşamaktadırlar. Şehrin tarihi kısımlarından bulunan ardışık atölye dükkânlarındaki ustalar her gün çalışmaktadır. Gaziantep hediyelik eşyalar arasına mutlak köşker denilen pabuçları koymanız gerekir. Özellikle Yemenici Hayri Usta Gaziantep’te deriden yaptığı bu pabuçlar ile yemenicilik ve yemenileri işini hala devam ettiren isimler arasındadır. 
  • Bir zamanlar padişahların zarif ve görkemli kaftanlarının yapıldığı kumaş olan kutnu, şimdilerde özellikle turistik amaçlı perde, çanta, dekoratif yastık kılıfları gibi ürünlerde kendini gösteriyor. Tarihi Anadolu Selçuklularına dayanmakta olan bu kumaş 16.yy da yalnızca Gaziantep’te dokunmakta ve her yere ulaştırılırmış hammaddesi ise pamuk ipliği ve suni ipekten oluşuyor. Sevdiklerinize alabileceğiniz çok özel hediyeler arasında da yerini alıyor. 
  • Gaziantep’in bakırcılıktaki meşhurluğundan bahsetmiştir. Kadın ve erkek fark etmeksizin şehirde pek çok bakırcı bulunuyor. Sizlerde sevdiklerinize Gaziantep hediyelik eşyalar arasından bakır hediyeler alabilirsiniz. Bunun için özelikle bakır atölyelerinin yer aldığı Bakırcılar Çarşısını gezmeniz gerekir.
  • Gaziantep’te alınabilecek bir diğer işçilik ürün ise sedef oluyor. Sedef istiridye, midye gibi deniz hayvanlarını kabuğundan yapılmaktadır. Denizi olmasa bile Gaziantep bu sanatta oldukça başarılı ve hediyelik eşyalar konusunda da kendini çok geliştirmiş.

Gaziantep’ten mutlaka almanız gereken diğer şeyler ise; baklava, Antep fıstığı, karpuz çekirdeği, Menengiç kahvesi, Kahke, Zahter, ipek pul biber, kendir tohumlu çerezdir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir