Ankara’dan Hediyelik Ne Alınır

Ankara’dan Hediyelik Ne Alınır?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara ülkenin en güzel yerlerinden birisidir. Siyasetin başkenti olan Ankara İç Anadolu bölgesinde yer alan bağımsızlık sembolü olan şehirdir. Tarihler 13 Ekim 1923’ü gösterdiğinde başkent olan şehir sadece sanayi değil diğer alanlarda da önemli bir merkez halini almış bir yerdir. Ankara’nın neyi meşhur denildiği sırada işte tüm bu özelliklerinden bahsedebilmek mümkündür.

Her Yönüyle Ankara

Ankara başkent olmasının yanında birçok yönüyle de meşhur olan bir şehirdir. Peki Ankara’nın neyi meşhur? Tarihi ve doğal güzellikleri ile kendinden söz ettiren şehrin ayrıca güzel bir yemek kültürü de mevcuttur. En meşhur hayvanları keçisi, kedisi ve tavşanı iken diğer yandan bilinen en meşhur ilçeleri sıralaması yerine her bir ilçesinin fazlasıyla meşhur olduğunu belirtmek gerekmektedir. Tarihi yerlerinden söz etmek gerekirse en önemli yerini en başta belirtmek gerekir ki ora da Anıtkabir olup ardından Ankara ve Kalecik kaleleri, Akköprü, Suluhan, Roma Hamamı, Beypazarı Evleri, Camileri, Mimar Sinan Anıtı ve diğer anıtları ile diğer mekanlarından söz etmek mümkündür. Geziye gidilen bu şehri gezmek bir güne sığmazken gidilen bu yerlerden meşhur ürünlerden alınabilir.

Ankara’nın Taşınabilir Güzellikleri

Herhangi bir yere geziye giden eşe dosta gittiği yerden meşhur bir şe getirmesi istenir. Ankara’ya gidenden istenilebilecek birçok şey mevcuttur. Ankara’nın nesi meşhur diye araştırmanın sonucunda karşılaşılan ilk şey kedisidir. Güzelim evcil hayvanlar sahiplenilebilir ve korunabilir. Ayrıca güzel bir hayvan olmaları da onların albenilerini daha arttırmaktadır.

Bunun dışında paket yaptırılabilecek yemeklerinde ömrü uzun olanları da götürme imkanı ile sevilen insanlara bu tatları götürme imkanı vardır. Armudunun meşhur olduğu Ankara’dan bu meyve mevsiminde denk gelindiyse alınmalıdır. Helvası başka bir gıda çeşidini oluştururken oldukça lezzetli bir Türk kültürü unsurudur. Cevizli sucuk her yaştan ve her cinsiyetten insanın severek tükettiği bir yiyecektir. Beypazarı cevizli ve pekmezli sucuğunun ayrı bir tadı olduğunu belirtip tüketilmesi gereken bir ürün olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Türk kültü unsurlarından diğeri de lokumdur. Ankara’ya özel bir lokum çeşidi olan havuçlu lokumu ağızlara farklı bir lezzet sunarken hediye edilmek üzere güzel bir alternatif oluşturur. Çubuk adı verilen bir bal çeşidi de olan bal çeşidi olan Ankara’nın ayrıca Güdül leblebisi de meşhur olan diğer unsurudur. İğne oyası da alınarak bir farklılık yaratılabilir hediye unsurudur. Ayyaş testi adı verilen çeşitteki testisi de alınabilecek değerli bir hediye olabilir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir