Adıyaman’dan Hediyelik Ne Alınır

Adıyaman’dan Hediyelik Ne Alınır?

Anadolu’daki tarihi M.Ö 40 binlere kadar uzanan en eski yerleşim alanlarından biri olan Adıyaman çok sayıda medeniyete beşiklik etmiş olması nedeniyle tarihi eserlerinin çokluğu ile biliniyor. Bu eserlerden bir kısmı UNESCO’nun dünya mirası olarak belirlediği eserler arasında yer alıyor. Mağaralar ve diğer doğal güzellikler de şehrin görülecek noktaları arasında yer alıyor.

Sahip Oldukları Kendinden Çok Tanınan Şehir: Adıyaman

Adıyaman’ın neyi meşhur sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki, bu unsurların birçoğu şehrin kendisinin önüne geçmiş durumda. Kahta ilçesindeki Nemrut Dağı dünyaca meşhur zirveler arasında yer alıyor. Yamaçlarındaki anıt mezarlar ve heykeller sebebiyle dünya mirası listesinde bulunan Nemrut Dağı aynı zamanda güneşin doğuşu ve batışını en güzel şekilde izleyebileceğiniz noktalar arasında. Perre ve Arsemia Antik Kentleri, dünyadaki en eski kemerli köprü olan Cendere Köprüsü ve Kahta Kalesi şehrin en çok bilinen ve ziyaretçilerin ilgisini çeken yerleridir. Adıyaman’ın doğal güzellikleri arasında ise Gümüşkaya Mağaraları dikkat çekiyor. Adıyaman’ın tanınmış ilçesi Gölbaşı da sahip olduğu 3 göl ve tarihi köprüler ile ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Adıyaman’dan Hediyelik Ne Alabilirsiniz?

Adıyaman’ın neyi meşhur sorusu yalnızca tarihi eserler ve doğal güzellikler yönüyle değil alışveriş alanları açısından da değerlendirilmeli. Şehir merkezinde bulunan ve konum olarak Adıyaman Kalesine yakın olan ünlü Oturakçı Pazarı, şehre gelenlerin en fazla dikkatini çeken alışveriş noktalarından biri durumunda. Buradan el işi heykeller, heybe, kilim ve halılar ve yöresel çantalar satın alabilirsiniz. Adıyaman el sanatları açısından köklü bir geçmişe sahip olduğundan hediyelik eşyalar arasında bu ürünler oldukça önemli bir yere sahip. Bez bebekler, cicim adı verilen ve perde ya da yatak örtüsü olarak kullanabileceğiniz nakışlı motiflere sahip örtüler Adıyaman el sanatlarının en güzel örneklerini sunuyor.

Adıyaman’ın neyi meşhur sorusu ilk olarak tarihi eserleri gündeme getirdiğinden alışveriş ve hediye olanakları da daha çok tarihi eserler etrafında şekilleniyor. Nemrut Dağında bulunan ve Komagene Krallığından günümüze kalan devasa büyüklükteki heykellerin örneklerini ve yöre tarihini anlatan eserleri de meraklıları için hediye etmek üzere almanız mümkün.

Adıyaman’dan hediyelik olarak yöresel tatları gösterecek ürünler satın almayı tercih ediyorsanız kesme, fıstıklı muska, cevizli sucuk, pekmez ya da pestil gibi eşsiz yöresel lezzetleri düşünebilirsiniz. Bu lezzetli ürünleri Adıyaman merkezindeki semt pazarlarından temin edebileceğiniz gibi Besni ilçesinden de satın alabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir